Fırında Levrek

Fırında Levrek Tarifi

Balık yasağı olduğunda bile bulabildiğimiz her mevsim yenebilen ama yazın ayrı bir lezzetli olan levrek balığını fırında patates ve sarımsakla birleştirmeye ne dersiniz?

5.0

KAÇ KİŞİLİK
3 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Kış mevsiminin hem bol miktarda bulunan hem de bol miktarda tüketilen balığı Levrek. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok besin değerini içinde barındırır. Fusiform şeklinde ve gümüş rengindedir. Levrek balığının orta boyu yetişkin bir insanı doyurur. Ülkemizde en çok Marmara, Akdeniz ve Karadeniz sularında bulunmaktadır. Moronidae ailesine üye olan Levrek, Latince tür ismi Dicentrarchus Labrax’tır. Protein açısından en zengin balık olup, gerek ülkemizde gerekse dünyada en çok tüketilen balık türlerinden biridir.

Levrek balığının en önemli faydalarından biri şüphesiz kas fonksiyonlarını düzene sokmayı başaran proteinler içermesidir. İçinde barındırdığı protein miktarı, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük kısmını tamamlar. Orta boy 100 gramlık bir levrekte, 24 gram kadar protein bulunur. Kalp ve damar hastalıklarını ve düşük kolesterolü önler. Kan basıncını dengede tutar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Levrek balığı protein deposu olmasının yanı sıra aynı zamanda omega6, çinko, sodyum, selenyum, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12 ve D vitaminlerini de içermektedir. 

Bu vitamin ve minerallerden en yüksek oranda yararlanabilmek için kızartma yöntemi değil, Kağıtta Levrek tarifimiz gibi fırında veya buğulama yöntemi kullanmamız gerekmektedir. Bugün sizler için Fırında Levrek tarifimizi hazırladık, tüm vitamin ve mineralleri doğru şekilde almamızı sağlayacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık…

Dikkat: Levrek balığının insan sağlığına karşı tehlikeli komplikasyonları bulunmaz ancak tüketiminden sonra yeşil çay ve çeşitli bitki çaylarının içilmemesi gerekir. Çünkü, yeşil çay ve Bitki Çayları levrek balığında bulunan civanın kana emilmesine engel olur.


Fırında Levrek Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 tane levrek balığı
  • 2 orta boy patates
  • 1 tane limon
  • diş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz

Fırında Levrek Tarifi Nasıl Yapılır?

3 tane ayıklanmış ve yıkanmış levrekleri tuzluyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye yuvarlak şekilde doğranmış 2 orta boy patatesi koyuyoruz. Üzerlerine 1 tane yuvarlak doğranmış limon dilimleri ekleyip balıkları diziyoruz. Balıkların içerisine birer diş sarımsağı ikiye bölerek koyuyoruz ve levreklerin üzerlerine 3 yemek kaşığı sıvı yağ gezdiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir