BÖREK TARİFLERİ

Soğanlı Tepsi Böreği Tarifi

Çok az malzeme ile yapabileceğiniz dünyanın en kabarık börek tarifine ne dersiniz? Biz kapya biber de ekledik siz dilerseniz çıkartabilirsiniz. Nefis soğanlı tepsi böreği!

  • 12 kişilik
  • ios-clock-outline 45 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Soğanlı Tepsi Böreği
yourm yap
4.8

Tarife Başlamadan Önce

Soğan, zambakgiller familyasından bir kültür bitkisi ve bitkinin soğanlarıdır. Çeşitlerine göre değişmekle birlikte keskin kokulu bir sebzedir. Anavatanı Güney Asya’dır. Çok eski çağlardan beri bilinmekte ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Asırlar önce ilk kez Mezopotamya’da kültürü yapıldı ve buradan da Akdeniz Bölgesi’ne yayıldı. Soğan sebzesi iki ya da çok yıllık, 40-80 cm arasında değişen boylu, otsu bir bitkidir. İlk yıl soğan oluşur, ikinci yıl ise çiçek açar ve tohum bağlar. Soğan toprak altında gelişir. Gerek büyüklüğü, biçimi gerekse de rengi değişiklik gösterebilmektedir. Soğanın üzeri kırmızı-kahverengi karışımı bir kabukla kaplıdır. Bu kabuk açıldığında altından yakıcı tatta ve özel kokulu etli bölüm meydana çıkar. Silindirik, boru biçimindeki yeşil yapraklarının içi boş, uçları sivridir. Soğan içeriğindeki A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi son derece faydalı vitamin ve maddeler sayesinde tam bir antibiyotiktir. 

Bugün sizlere Soğanlı Tepsi Böreği tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Patatesli Tepsi Böreği tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Soğanlı Tepsi Böreği Malzemeleri

Püf noktası

Bu tepsiden 24 - 25 dilim börek çıkıyor.

Soğanlı Tepsi Böreği Yapılışı

Soğanlı Tepsi Böreği Nasıl Yapılır?

Bir tavaya 4 tane jülyen doğranmış kuru soğanı ve 2 tane çekirdekleri çıkartılarak jülyen doğranmış kapya biberi 1 çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine yarım tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber ve 1 çay kaşığı pul biber serpiyoruz. 100 gram kaşar rendesi ilave ederek hepsini harmanlıyoruz ve ocaktan alıyoruz.

Bir kapta 1 tane yumurta, 1 su bardağı yoğurt, yarım su bardağı sıvı yağ ve 1.5 su bardağı su koyup çırpıyoruz.

Yağladığımız tepsiye 1 tane bütün yufkayı kenarlarından taşırarak seriyoruz. Üzerine hazırladığımız sostan gezdiriyoruz. 1 tane yufkayı parçalayarak üzerine seriyoruz. Tekrar sostan gezdiriyoruz. Üzerine tekrar 1 tane yufkayı parçalayarak üzerine seriyoruz. Tekrar sostan gezdiriyoruz. Hazırladığımız soğanlı harcı koyuyoruz. Geri kalan 1 yufkayı da parçalayarak üzerine seriyoruz. Tekrar sostan gezdiriyoruz. Tekrar 1 yufkayı parçalayarak üzerine seriyoruz. Tekrar sostan gezdiriyoruz. Son olarak tepsiden taşırdığımız yufkaları üzerine kapatıyoruz ve kalan sostan üzerine gezdiriyoruz. 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…