ÇORBA TARİFLERİ

Süzme Mercimek Çorbası Tarifi

Dört mevsim severek içtiğimiz kırmızı mercimek çorbası. Bu defa leziz kıvamında, Süzme Mercimek Çorbası olarak huzurlarınızda.

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 40 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Süzme Mercimek Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Hemen hemen her evde pişen, ana yemek öncesi dört mevsim tüketilebilen, şifa kaynağı nadide çorbalarımızdan biri süzme mercimek çorbası. Bu enfes çorbayı küçük, büyük sevmeyen yoktur diye düşünüyoruz.

Mutfaklarımızdan hiç eksik etmediğimiz mercimek, protein açısından çok zengin bir besindir. Eski çağlardan bu yana yetiştirilebilen bir bitki mercimek. Kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi olmak üzere dört çeşidi vardır. Bizler genellikle mutfaklarımızda kırmızı ve yeşil mercimek kullanırız. İlk kez yetiştiği yerler olarak Akdeniz ve Batı Asya ülkeleri gelir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yetiştirilir. 

Mercimeğin en önemli özelliklerinden biri de anne sütünü arttırmasıdır. Anne sütünün besin değerini ve sütün miktarını arttırdığı bilinir. Baklagiller ailesinin bu önemli ferdinin vücudumuza sağladığı yararlar ise say say bitmiyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir. Kanı kuvvetlendirir, en çok demir yapıcı gıdadır. Zayıf ve hasta kimselerde kan yapımında yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirerek yıpranmış sinirleri tedavi eder. Yorucu işlerde çalışan kişiler için enerji kaynağıdır. Bağırsakları yumuşatarak kabızlık sorununu önler. Kan akışını hızlandırır, kalp ve damar sağlığını korur. Hamileyken tüketildiğinde hem bebeğin hem annenin sağlıklı olmasını sağlar. 

Bugün bu mucizevi bitkinin çorbasını hazırladık. Süzme Mercimek Çorbası tarifimize bayılacaksınız. Süzme Mercimek sevmiyor ille de Mercimek Çorbası diyorsanız tarifimize bakabilirsiniz...


Süzme Mercimek Çorbası Malzemeleri

Püf noktası

Unu kavururken hiç topak kalmaması gerekiyor. Bunun için isterseniz çırpma teli kullanabilirsiniz.

Pişirme önerisi

Et suyunuz yoksa et suyu ölçüsünde (2 su bardağı) tavuk suyu ya da hiçbirini kullanmadan sadece 7 su bardağı su ile de yapabilirsiniz.

Süzme Mercimek Çorbası Yapılışı

Süzme Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

Bir tencerede yarım çay bardağı sıvı yağ ile 1 tane yemeklik doğranmış soğanı kavuruyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Üzerine 2 su bardağı yıkanmış ve süzülmüş mercimek, 1 tane küçük küçük doğranmış patates, 2 su bardağı et suyu, 5 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip ara ara karıştırarak pişiriyoruz. Piştikten sonra çorbamızı blendırdan geçiriyoruz ve isteğe göre üzerine yağ yakıp kırmızı biberle servis ediyoruz. Afiyet olsun.