REÇEL TARİFLERİ

Taneli Ayva Reçeli Tarifi

Mitolojide “aşk, evlilik ve doğurganlık meyvesi” olarak söz edilir Ayva'dan... O halde hem özel, hem güzel bu meyveden nefis bir taneli ayvalı reçeli yapalım mı?

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Taneli Ayva Reçeli

Tarife Başlamadan Önce

Ayvanın Anadolu üzerinden Dünyaya yayıldığı düşünülür. Eski zamanlarda zenginlik göstergesi olarak kral ve aristokrat masalarını süsleyen ayvaya Ortaçağ’da çok değer verilmiştir. Saray sofralarında konuklara ikram edilen ayva, o dönem lüks besinler arasında yerini almıştır. Ilıman ve ılık iklime sahip topraklarda kolayca yetişmektedir. Bir ayva ağacının ortalama verim süresi 50 yıl olarak bilinmektedir.

Ayva, kalp ve damar sağlığı, göz, akciğer, mide,boğaz, böbrek, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları ile adet kanamalarında oldukça faydalı bir meyvedir. Kalbi kuvvetlendirir, kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı giderir. Damar sertliğinin giderilmesinde yardımcıdır. İnce bağırsak iltihaplarını bitirir. Karaciğer tembelliğine iyi gelmektedir. Başlı başına hazımsızlık problemini ortadan kaldırmaktadır. Sindirim ve boşaltım sistemini güçlendirir. Vücuttaki harareti alır, ishale karşı birebirdir. Tüm bunların yanı sıra ağız kokusunu da giderir. 

Bugün sizler için nefis Taneli Ayva Reçeli tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Ananas Reçeli tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Taneli Ayva Reçeli Malzemeleri

Püf noktası

Limonu pişmesine yakın sıkıyoruz.

Taneli Ayva Reçeli Yapılışı

Taneli Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

4 ayvanın kabuklarını soyup içindeki çekirdeklerini ayırarak küp küp doğruyoruz. Tencerenin yarısına kadar su koyup bir taşım haşlıyoruz. Üzerine 1 kilo şeker ilave ediyoruz ve 1 limon sıkıyoruz. Kısık ateşte kaynatıp pişiriyoruz. Afiyet olsun…