Tartıdaki Kilo Artışınız Ödem Olabilir mi?

Tartıdaki Kilo Artışınız Ödem Olabilir mi?

Sık sorulan sorulardan olduğu için, ödeme neden olan ve ödem atmanıza yardımcı olacak besinleri anlatıyoruz. Hadi vücudunuzda ödeme neden olan besinlere bakalım!


Sabah uyandığınızda vücudunuzu şiş hissettiğiniz, tartıda sürekli artan veya azalan kilo değişimlerini gördüğünüz oluyor mu? Peki ya dün içerisine rahatlıkla girebildiğiniz kıyafetlerinizin, bugün sizi sıktığını hissettiğiniz? Korkmanıza gerek yok! Vücudunuz sıcak havadan ödem tutmuş yani, su atamamış olabilir.

 Zaman zaman vücudunuz tükettiğiniz bir besine, kullandığınız bir ilaca veya yaşadığınız stres, üzüntü durumuna da tepki gösteriyor. Moralinizi bozmayın ödem problemleri herkes de görülebilir, önemli olan vücudunuz neden ödem tutuyor ve vücudunuzdaki ödeminizi nasıl atabilirsiniz bunu anlayabilmek. Başka bir deyişle vücudunuzun isteklerine kulak verebilmek. Bize çok sık sorulan sorulardan olduğu için, bu hafta sizlere ödeme neden olan besinleri ve ödeminizi atmanıza yardımcı olacak besinleri anlatmaya karar verdik. Hadi önce sizlerle vücudunuzda ödeme neden olan besinlere bakalım! 


Tuz

Tuz tüketimi, ödeme en çok neden olan faktörlerden biri. Gereğinden fazla tüketilen her 1 gram  tuzun 200 ml yani bir  su bardağı kadar su tuttuğunu biliyor muydunuz? Tuz tüketiminizi yemeklere koyduğunuz tuzu azaltarak veya masadayken yemeklerinize ekstra tuz ilave etmeyerek sınırlayabilirsiniz.  Dışarıda tüketilen özellikle fast-food besinlerin içerisindeki fazla tuz oranı vücudunuzda ödem tutulumuna neden olabilir. Daha hafif olan salata ve sebze yemeklerini tercih edebilirsiniz. Marketten aldığınız hazır paketli ürünlerin (hazır çorbalar, paketlenmiş yemek sosları, hazır sebze suları, peynir,  turşu, konserveler, dondurulmuş hazır ürünler) içerisindeki tuz oranı oldukça yüksektir. Ürün etiketi incelemek hayat kurtarıcı olabilir! Hatta çok zorunda kalmadıkça bunları tüketmek yerine kendiniz evde hazırlamayı tercih edebilirsiniz.Alkol

Alkol aldıktan sonra ertesi gün kendinizi daha şiş hissederek uyandığınız dönemler olmuştur. Alkol ve yanında tüketilen tuzlu kuru yemişler vücudunuzda ödem yapabilir. Alkol tüketiminizi kısıtlamak, her bir kadeh için yanına ekstra 1 bardak su tüketmek, alkol yanında tuzlu kuruyemiş ve cipsler yerine su oranı yüksek ve sıcak havalarda rahatlıkla ulaşabildiğimiz salatalık vb sebze dilimleri tercih etmek alkol sonrası ödem probleminizi çözmeye yardımcı olacaktır.

Karbonhidrat İçeriği Yüksek Besinler Tüketmek

Fazla karbonhidrat almak ödem yapabilir dikkat! Ödeme neden olan karbonhidrat kaynakları pirinç, makarna, beyaz un ve beyaz undan yapılan hamur işleri, beyaz ekmek, çay şekeri, reçel ve bal. Bunları fazla kaçırıyorsanız dikkat! Beslenmenizde bulunan bu besinler vücudunuzun şişmesine neden olur. Ödem problemlerinizi azaltmak için bunlar yerine posa içeriği daha yüksek olan tam buğday ürünleri veya yulaflı ürünleri diyetinize ekleyebilirsiniz.Peki Ödem Probleminizi Nasıl  Çözebilirsiniz?

* Ne kadar su tüketiyorsunuz? Havaların da ısınmasıyla birlikte vücudunuzdaki su kaybı arttı ama hala yetersiz su tüketiyorum mu diyorsunuz? Vücudunuzdaki ödemin atılması için muhakkak su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Her sabah uyandığınızda ve her öğün öncesi 500 ml su içmeye özen gösterin.

* Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı, hibiskus, funda yaprağı gibi ödem atmanıza yardımcı çaylardan günde 1 fincan tüketebilirsiniz.

* Sebzelerden koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi özellikle; maydanoz, roka, tere gibi sebzeler, meyvelerden ananas, kiraz, kayısının düzenli tüketimi ödeminizi atmanıza yardımcı olacaktır.

* Düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin! Aşırı hareketsizlik lenf dolaşımını ve toplar dolaşımı azaltacağı için özellikle kollar ve bacaklarda ödeme neden olabilir. Siz de bu güzel havalarda açık havada yapacağınız yürüyüşlerle dolaşımınızı canlandırın.  Ödem atan su

1 Litre su için;
Malzemeler
6 adet çilek
1 orta boy portakal
1 avuç taze nane
İsteğe bağlı buz küpler


Ödem Atan Salata (malzemeler 1 kişilik)

2 su bardağı ıspanak
½ çay bardağı yabanmersini
1 büyük boy havuç
½ orta boy salatalık
2 su bardağı lahana
½ çay bardağı ahududu
3   tane çilek
10 adet çiğ badem

Besinlerin kalori miktarlarını bilmiyor musunuz? O halde Kalori Cetveli için Tıklayın!

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3010 üye,
  • 1907 tarif,
  • 945 makale
Şimdi ücretsiz katıl