Taş Ekmeği Tatlısı

Taş Ekmeği Tatlısı Tarifi

Taş Ekmeği Tatlısı Elazığ yöresine ait nefis bir lezzet. Elbette Elazığ'da krep harcı, özel bir taş üstüne akıtılarak pişiriliyor. Ancak siz de evde yapabilirsiniz!

5.0

KAÇ KİŞİLİK
8 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Yurdumuzun El-Aziz şehri Elazığ… Kültürel birikimi, 4000 Yıllık geçmişi, güçlü kökleri ve büyük bir uygarlığın izlerini hala taşımakta olan Harput’a dayanır. Ülkemiz turizmine tarihi eserleri, doğal güzellikleri, Keban Barajı, Hazar Gölü, halk oyunları ile katkısı çoktur. Elazğ, 1834 yılında Mezra denilen yerde kurulmuştur. 1862 senesinde dönemin Padişahı Abdülaziz şerefine kente “Mamuretülaziz” adı verildi. Bu ismi uzun bulan halk onu Elaziz olarak kısalttı. 1937 yılında Atatürk’ün ili ziyareti ile de ismi Elazığ’a çevrildi. İlk hecesi “Har”, taş ya da kaya, son hecesi olan “put ya da berd” ise kale anlamına gelen Harput mutfağı, yörenin özelliklerine bağlı olarak çok çeşitli ve de çok zengin bir mutfaktır.

Millet olarak tarih kokan yemekleri, tatlıları yemeye bayılıyoruz. Tıpkı Osmanlı döneminden günümüz mutfaklarına armağan olan Şambaba Tatlısı tarifimiz gibi. Bugün sizler için Elazığ kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan Taş Ekmeği Tatlısı tarifimizi hazırladık. Bu tatlı Elazığ’da yöreye ait özel bir taşın ısıtılıp, akıtma hamurunun üzerine dökülmesi ile yapılıyor. Ancak artık günümüzde aynı işlem mermer üzerinde de yapılabilmektedir. Şimdiden ellerinize sağlık...


Taş Ekmeği Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 su bardağı süt
 • 3 su bardağı su
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 2  tane yumurta
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 3 su bardağı un

Araları İçin

 • 1,5 su bardağı dövülmüş ceviz 

Şerbeti İçin

 • 3 su bardağı su
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 2-3 damla limon

Püf Noktası

* Dilimleri biraz daha ince keserseniz 10 kişilik servis çıkarabilirsiniz.

Taş Ekmeği Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Şerbeti için: Bir tencereye 3 su bardağı su ve 3 su bardağı toz şeker koyup arada karıştırarak kaynatıyoruz. Kaynayınca 2-3 damla limon sıkıyoruz ve ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

Bir çırpma kabına 2 su bardağı süt, 3 su bardağı su, 3 yemek kaşığı yoğurt, 2  tane yumurta, 1 çay kaşığı karbonat ve 3 su bardağı un koyarak çırpıcı yardımıyla (mikser kullanmıyoruz) çırpıyoruz. Krep tavası ya da krep tavanız yoksa normal teflon tavayı havlu kağıt yardımıyla yağlıyoruz. Isınınca hazırladığımız krep hamurundan 2 dolu kepçe döküyoruz ve tavaya yayıyoruz. Bir tarafı göz göz olup altı kızarınca ters çevirerek pişiriyoruz ve tavadan alıyoruz. Bu işlemi tüm krep hamuru bitene kadar tekrarlıyoruz. (Her seferinde tavayı yağlamayı unutmuyoruz)

Bir yuvarlak tepsiye hazırladığımız krepten bir tane koyup üzerine soğuyan şerbetten gezdiriyoruz ve 2 yemek kaşığı dövülmüş cevizden serpiyoruz. Üzerine tekrar bir tane krep koyup tüm işlemleri krepler bitene kadar tekrarlıyoruz. Hazırladığımız taş ekmek tatlısını 8 eşit parçaya bölüyoruz ki şerbetini tamamen çeksin. Şerbetini çektikten sonra servis yapıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 2740 üye,
 • 1808 tarif,
 • 921 makale
Şimdi ücretsiz katıl