ET YEMEKLERİ

Tavuklu Brokoli Yemeği Tarifi

Sadece et ya da kıyma ile yemek pişirmek zorunda değiliz. Tavuk kullanarak da şahane yemekler yapabiliriz. Tavuklu brokoli yemeği brokoli sevmeyeni bile sevdirecek!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 3 kişi bu tarifi tamamladı
Tavuklu Brokoli Yemeği
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Lahanagiller familyasının küçük ve yueşil topluluklar halinde bulunan sebzesidir Brokoli… Lahana, karnabahar, alabaş ve Brüksel lahanası ile aynı familyaya üyedirler. Brokoli özellikle karnabahara benzetilir. Ancak ikisi arasındaki en temel fark; karnabaharın beyaz olması, brokolinin ise yeşil renkte olmasıdır. Yakın Çağ Avrupa’sının egzotik bitkisi brokoli. Evet yanlış duymadınız! Brokoli Avrupa’da egzotik bitki olarak görülüyordu. Tanınması ancak 20. yüzyılın başlarında oldu. Tıp dünyasında onun bolca tüketilmesi gerektiğinde hemfikir. Uzmanlar beta karoten açısından oldukça zengin olan brokolinin sıklıkla tüketilmesi gerektiğini, hatta suyunun da ziyan edilmemesi ve içilmesinin faydalı olacağını söylüyor. Güçlü bir kanser savaşçısı olan Brokoli, beta karoten sayesinde mide, bağırsak ve yemek borusu kanser çeşitlerini önlemede yardımcı rol üstlenir.

Bu sebze çiğ haldeyken içerisinde karbonhidrat, şeker, yağ ve su bulunur. Bunların yanı sıra A, B vitamin gruplarını, C, E, K vitaminlerini, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, potasyum gibi mineralleri de içeriğinde barındırır. Özellikle C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Doğal olarak antioksidandır. 

Bugün sizlere Tavuklu Brokoli Yemeği tarifimizi hazırladık. Siz siz olun bir ara mutlaka Pazılı Tavuk tarifimizide deneyin :) Şimdiden ellerinize sağlık…

Tavuklu Brokoli Yemeği Malzemeleri

Tavuklu Brokoli Yemeği Yapılışı

Tavuklu Brokoli Yemeği Nasıl Yapılır?

Yarım kilo brokoliyi yıkayıp çiçek çiçek ayırdıktan sonra bir tencereye koyuyoruz. Üzerine çıkmayacak şekilde su koyuyoruz ve az haşlıyoruz. 
2 parça kemiksiz tavuk kalça şişi yıkıyoruz ve bir tencereye iri iri doğruyoruz. Kısık ateşte kendi suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Üzerine 1 tane yemeklik doğranmış kuru soğan, 1 tane jülyen doğranmış kırmızı kapya biber ve 3 tane uzun uzun doğranmış yeşil sivri biber ilave ederek yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 2 tane rendelenmiş domates ve yarım yemek kaşığı domates salçası koyarak çeviriyoruz. 1-2 dakika kaynadıktan sonra üzerine az haşladığımız yarım kilo brokoliyi ilave ediyoruz. Üzerine çıkmayacak şekilde su koyuyoruz ve yarım tatlı kaşığı tuz ile yarım çay kaşığı karabiber serpiyoruz. Kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Servis tabağına alarak sunum yapıyoruz. Afiyet olsun…