SALATA TARİFLERİ

Yeşil Elmalı Patates Salatası Tarifi

Hiç denemediğiniz bir patates salatası tarifine ne dersiniz? Bu tarifle yeşil elmanın patatese ne kadar yakıştığına şaşıracaksınız!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Yeşil Elmalı Patates Salatası

Tarife Başlamadan Önce

Uzayda yetişen ilk ürün patates. Evet yanlış duymadınız! NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) ile Madison kentindeki Wisconsin Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, 1995 senesinde uzun uzay uçuşları ve uzay kolonileri için uzayda patates yetiştirme denemesi yapıldı. Ve başarılı oldular, patates uzay mekiği Columbia'da yetiştirildi.

Böyle ilginç bir bilgi ile yazımıza başlamışken birkaç tanesini daha yazalım istedim; Fransız tarımcı Parmentier, 1700’lü yıllarda patatesi ezerek püre haline getirmiş. Yaptığı bu işlem sayesinde kimse birbirinden patates çalamıyor, aynı zamanda da tanınmaz halde olduğundan kimse patatesi “hastalık yapar diye kötüleyemiyormuş. 1830-1848 yılları arasında görevde olan Fransa Kralı Louis Philippe ise bilmeden suflenin icat edilmesini sağlamış. Kralın aşçısı kendisine çok sevdiği patates kızartması yapmış. Ancak kral saraya geç geldiği için patatesler soğumuş, aşçı tekrar kızgın yağa atıp kızartınca da balon gibi şişmiş. Kralın karşısında ecel terleri döken aşçı, kralın bu patatesi sevmesi ile mutluluktan havalara uçmuş. Bugün artık suflenin tatlısı da yapılmaktadır. Cipsin nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz? Yılda milyarlarca paket patates cipsi satılmasına sebep olan kişi Amerikalı demiryolu kralı Cornelius Vanderbilt'miş. 1853 senesinde Saratoga Springs'te, bir restorana giden Vanderbilt masasına gelen patates kızartmalarının kalın olduğundan yakınmış. Restoran aşçısı George Crum, Vanderbilt’e sinirlenerek patatesleri kağıt inceliğinde kesip kızartmış. Amacı Vanderbilt’i öfkeden deliye döndürmek olan Crum başarılı olamamış. Çünkü Vanderbilt, patatesin bu yeni haline bayılmış ve tekrar tekrar sipariş etmiş. 1897-1898 yıllarında Alaska'da yaşanan “altına hücum” döneminde ise patates, en az madencilerin çıkardığı altın kadar değerliymiş. Çünkü ne yazık ki o dönem patatesten başka yenecek bir şey hemen hemen yokmuş.

Bu kadar enteresan bilgiyi paylaştıktan sonra sizlere klasik Patates Salatası tarifi vermemiz haksızlık olurdu, huzurlarınızda Yeşil Elmalı Patates Salatası. Tadına inanamayacaksınız. Şimdiden afiyet olsun.
 

Yeşil Elmalı Patates Salatası Malzemeleri

Yeşil Elmalı Patates Salatası Yapılışı

Yeşil Elmalı Patates Salatası Nasıl Yapılır?

4 tane patatesi yıkıyoruz ve bir tencerede üzerine çıkana kadar su koyup haşlıyoruz. (Çatal giriyorsa haşlanmıştır) Haşladıktan sonra süzgeç yardımıyla süzüyoruz. Patatesler ılıyınca kabuklarını soyuyoruz ve bir kaseye iri küpler şeklinde doğruyoruz. Üzerine 1 su bardağı haşlanmış mısır döküyoruz. 1 tane yıkadığımız ve orta çekirdeklerini ayıkladığımız yeşil elmayı (kabuklarıyla birlikte) küp küp doğruyoruz. İçerisine 1 dolu avuç dereotu doğruyoruz.

Ayrı bir kaba 1 yemek kaşığı hardal, yarım çay bardağından biraz fazla sıvı yağ, yarım limon suyu ve yarım tatlı kaşığı tuz koyarak hepsini güzelce karıştırıyoruz.

Hazırladığımız bu sosu kasedeki malzemelerin üzerine gezdiriyoruz ve hepsini harmanlıyoruz. Harmanladığımız malzemeyi servis tabağına alarak nane yapraklarıyla süslüyoruz. Yeşil Elmalı Patates Salatamız servise hazır.