SALATA TARİFLERİ

Patates Salatası Tarifi

Klasiklerden vazgeçmem diyorsanız domatesli patates salatası tam size göre!

  • 8 kişilik
  • ios-clock-outline 40 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Patates Salatası

Tarife Başlamadan Önce

8000 Yıldan bu yana insanlar için vitamin deposu olan patates, Avrupa kıtasının sanayileşmesine büyümesine, İrlanda’nın da felaketine sebep olmuştur. Yani bir kıtayı doyurup kurtardı, bir ülkeyi ise açlıktan yok etti. Tabi ki bu katliamın suçlusu patates değil, “Phytophthora infestans’” isimli bir mantar.

Bu korkunç hikayeden de bahsetmeden geçemeyeceğiz. İrlanda’da 1845-1851 yılları arasında patatesten zehirlenmeler meydana geldi. O dönem İrlanda’nın nüfusu sekiz milyon civarındaydı. Ve hemen hemen yarısının temel gıdası patates idi. 1845 yılında Amerika’dan gelen zehirli mikroskobik mantar, patates ürününün üçte biri oranını mahvetti. Kıtlık 1847’de zirveye ulaştı. Öyle korkunçtu ki, modern tarihçiler o dönem İrlanda’da kıtlıktan ölenlerin 2.5 milyon kişi olduğunu söylüyor.

Günümüz İrlanda’sın da ise patates herşeye rağmen saygı duyulan bir besin. Kırsal kesimlerinde birbirine kadeh kaldıran çiftçiler halen şu dilekte bulunur; “Sana sağlık ve uzun bir yaşam, kira vermediğin bir patates tarlası ve her yıl bir çocuk dilerim.”

Tahıl ve benzeri besinlere nazaran dört kat daha fazla karbonhidrat içerdiğinden bugün hala en besleyici besin olan patatesin envai çeşit lezzetini mutfaklarımızda yapmaktayız. Bir klasik olan Patates Salatası tarifimizi paylaşmaktan onur duyarız. Bugünkü lezzetimiz bir klasik dediğimiz gibi, ama siz bir ara bizim meşhur Yeşil Elmalı Patates Salatası tarifimizi de deneyin. Asla pişman olmayacaksınız, şimdiden ellerinize sağlık.

Patates Salatası Malzemeleri

Patates Salatası Yapılışı

Patates Salatası Nasıl Yapılır?

1 tane soğanı jülyen doğruyoruz ve 1 tatlı kaşığı tuzla ovuyoruz. Sonrasında tuzunun gitmesi için yıkıyoruz ve sıkıyoruz. Bir kaba haşlanmış 5 büyük patatesi, 2 domatesi küp doğruyoruz ve soğanları içerisine ilave ediyoruz. Üzerine 1 avuç maydanozu da doğruyoruz. Üzerine 1 tane limon sıkıyoruz ve 1 çay bardağı sıvı yağ döküyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı pul biber ilave ederek hepsini karıştırıyoruz. Afiyet olsun...