Yoğurtlu Patlıcan

Yoğurtlu Patlıcan Tarifi

Çok kolay hazırlayabileceğiniz üstelik fırında sağlıklı pişen nefis bir meze ya da aperatif... Tarifi kolay yoğurtlu patlıcan...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Botanik sözlüklerde patlıcan, şu cümlelerle tanımlanmaktadır: “ılık iklimlerde senelik, tropik iklimlerde ise ufak bir ağaç şeklinde sürekli büyüyen oldukça uzun ömürlü bir kültür bitkisi” Anavatanı Hindistan olan patlıcan, öncelikle İran’a, oradan da diğer Asya ülkelerine gitmiştir. Patlıcanı Amerika’ya ilk kez Thomas Jefferson getirmiş, Virginia’daki evinin bahçesinde çeşitli tarım ürünlerini yetiştirmekten hoşlanırmış. Bahçesinde patlıcan da yetiştirerek, bu güzelim lezzetin tüm Amerika’ya yayılmasına büyük ölçüde katkısı bulunduğu düşünülmektedir.

Patlıcan, vakti zamanında Avrupa’nın belirli bölgelerinde deliliğe yol açtığı hatta ve hatta cüzzam, kanser, ağız kokusu gibi sağlık problemlerine sebep olduğu gerekçesiyle uzun yıllar boyunca hemen hemen hiç tüketilmemiş. Yani sanılanın aksine başta İtalya olmak üzere, tüm Avrupa mutfaklarına girişi yenidir desek yeridir. Aslında patlıcan nötr bir tada sahip, botanik olarak diğer sebzelere oranla pek fazla özelliği bulunmayan ve çokta çeşidi olmayan bir bitki. Ancak, hem dünyadaki en egzotik mutfaklarından biri olan Hint mutfağının gözbebeği, hem de artık Akdeniz yemek kültürünün olmazsa olmazlarından. Dünyanın en popüler “yenebilen bitkileri” sıralamasında patlıcan, önlerde yer alıyor. Dünyada, Hindistan’dan sonra en çok tüketildiği bölgeler ise sırasıyla Akdeniz ülkeleri ve özellikle Türkiye, sonrasında Uzakdoğu ülkeleri ve Latin Amerika geliyor. 

Tıpkı daha evvel hazırladığımız, Yoğurtlu Havuç gibi Yoğurtlu Patlıcan tarifimiz de sağlık ve lezzet saçıyor. Şimdiden ellerinize sağlık…


Yoğurtlu Patlıcan Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 tane patlıcan
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 kase süzme yoğurt
  • 1 büyük diş sarımsak

Yoğurtlu Patlıcan Tarifi Nasıl Yapılır?

2 tane patlıcanı alacalı soyuyoruz ve 10 dakika tuzlu suda bekletiyoruz. 10 dakika sonra yıkıyoruz ve kuruluyoruz. Patlıcanları bir kaba küp doğruyoruz. Üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ döküyoruz ve harmanlıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye döküyoruz ve 200 derecelik fırında kızartıyoruz. (Dilerseniz yağda da kızartabilirsiniz)

Bir kase süzme yoğurda 1 büyük diş sarımsağı ezip karıştırıyoruz. Kızaran patlıcanları servis tabağına alıp üzerine hazırladığımız yoğurdu dökerek karıştırıyoruz ve servis yapıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
8 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3010 üye,
  • 1894 tarif,
  • 942 makale
Şimdi ücretsiz katıl