BÖREK TARİFLERİ

Yufkalı Sarıyer Böreği Tarifi

Kuş üzümü ve çam fıstığıyla bambaşka bir börek tadı alacağınız ve hazır yufkayla kolayca yapabileceğiniz Yufkalı Sarıyer Böreği...

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
 Yufkalı Sarıyer Böreği
yourm yap
5.0
1 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Bugün tarifi kolay ailesi olarak sizlere nefis Sarıyer böreğini yufka ile evde nasıl yapacağınızı anlatacağız. Hal böyle olunca, meşhur Sarıyer böreğinin hikayesini paylaşmadan olmazdı.

Safranbolu’lu Ondur ailesi 1895 yılında İstanbul’a göç eder. O dönem Bulgar’lar ve Arnavutlar hamur işinde oldukça başarılıdır. Ondur ailesi bir dükkan açar. Hem kısa zamanda hem de elle yoğrulup açılan yufkanın arasına konulan koyun kıyması, soğan, fıstık ve kuş üzümü börekleri çok ünlenir. Sarıyer’e artık insanlar sadece gezmeye değil, Ondur ailesinin bu nefis böreklerinden tatmak içinde gelmeye başlarlar. Hasan Ondur o dönem kendisine gelen yoğun istek üzerine Karaköy şubesini de açar. Ancak börekçinin bulunduğu bina 1958 yılında istimlak kararı sonucu yıkılır. Yıkılan binadan sonra Karaköy de başka bir börekçi açmayan Hasan Ondur, börekleri için iki isim tescil ettirir; Tarihi Sarıyer Börekçisi ve Tarihi Karaköy Sarıyer Börekçisi.

Evet şimdi gelelim 1800'lü yılların sonundan günümüze kadar gelmiş bu eşsiz lezzeti evlerimizde yapmaya. Yufkalı Sarıyer Böreği tarifimizi sizin için hazırladık. Yufkalı Sarıyer Böreği Malzemeleri

Yufkalı Sarıyer Böreği Yapılışı

Yufkalı Sarıyer Böreği Nasıl Yapılır?

Bir tavada 2 yemek kaşığı zeytinyağıyla 200 gram kıymayı kavuruyoruz. Üzerine yemeklik doğranmış 1 tane kuru soğanı ilave ediyoruz ve 1 yemek kaşığı çam fıstığı ile 1 yemek kaşığı kuş üzümünü ekledikten sonra 1 tatlı kaşığı tuz ve1 çay kaşığı karabiberi de ilave ederek soteliyoruz ve ocaktan alıyoruz.

Bir kaba yarım çay bardağından biraz fazla zeytinyağı, 3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı ve 1 su bardağı sütü alıyoruz ve tel çırpıcı yardımıyla çırpıyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine 1 tane yufkayı bütün halde koyuyoruz. Üzerine hazırladığımız bu yağlı karışımdan döküyoruz. 2 tane yufkayı da koparak diziyoruz ve aralarına yağlı karışımdan döküyoruz. Üçüncü yufkada kıymalı harcı ilave ediyoruz ve kalan 2 yufkayı da kopararak diziyoruz ve aralarına yağlı karışımdan döküyoruz. Üzerine de yağlı karışımdan sürdükten sonra 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Servis yaparken uzun uzun kesiyoruz.