Yeşil Armut Reçeli

Yeşil Armut Reçeli Tarifi

Klasik reçel tatlarından sıkılanlar için küçük yeşil armutlardan hazırlanan, kahvaltı sofralarına renk katacak yeşil bir lezzet; Armut reçeli...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Armut, gülgiller familyasının oldukça sulu ve şekerli meyvesidir. Uzun süreli sezona sahiptir. Bu nedenle uzun süre tüketebileceğimiz ender meyvelerden biridir. Özellikle kış hastalıklarından korunmak için hem de içeriğinde bulundurduğu A, B, C vitaminlerini alabilmek için düzenli armut meyvesi tüketimine özen göstermek gerekir. Vücudun günlük potasyum ve C vitamini ihtiyacını karşılar, kalbi korur ve sindirimi kolaylaştırır. Hergün bir adet armut meyvesi tüketmek dengeli beslenmeye yardımcı olacaktır. İçeriğinde bulundurduğu şeker oranı ile doğal yollardan şeker ihtiyacınızı da karşılamanızı sağlar. Bu sayede armut sizi şeker hastalığından da korumuş oluyor. Tüm bunların yanı sıra ani kalp krizi riskini düşürüp, kanserden de koruyor.

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 30-35 çeşit armut bulunur. Bunlardan bazıları; Limon armudu, Malatya armudu, Jeffer armudu, Çiçek (Tokat) armudu, sarı, bal, kış, Williams ve Abete fetel armutları en çok yetiştirilen ve satılanlar arasındadır. Tüm bunların yanısıra en çok tercih edilenler ve bilinenler ise şöyledir;

*June Beauty: O bir “Haziran Güzeli” Ülkemizde en çok yetiştirilen armut çeşididir. Erken oluşan ve büyüyen armut türlerinden biridir. 

*Akça: Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde çok rahat üretilebilen, yarı dik yetişen armut türüdür. Diğer armut türlerinden farkı ise yapraklarının çok daha fazla dikene sahip olmasıdır.

*Etruska: İtalya’da melez şekilde üretilmektedir. Tam da bu sebeple yarı dik, yarı geniş büyüme özelliği gösterir. En erken oluşan armut türlerindendir.

*Ankara: En köklü armut çeşididir. Kolay kolay bozulmaz, uzun süre taze olarak korunur.

Bugün sizler için Armut Reçeli tarifimizi hazırladık. Tıpkı Ananas Reçeli tarifimiz kadar leziz. Şimdiden ellerinize sağlık...

 


Yeşil Armut Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo küçük yeşil armut
  • 700 gram toz şeker
  • Yarım limon suyu

Pişirme Önerisi

Eğer seviyorsanız tarçın ve karanfille aromalandırabilirsiniz. Ancak reçel engini almaya başladığında içerisine limon suyu ilave edip içinden tarçın ve karanfili çıkarmanız gerekiyor.

Yeşil Armut Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

1 kilo küçük yeşil armudu yıkıyoruz. İçindeki çekirdekleri ayıklıyoruz. Saplarını kesip armutları dörde bölüyoruz. Bir tencere alıp armutların üzerlerine 700 gram toz şekeri ilave ediyoruz. Bir gece oda sıcaklığında bekletiyoruz. Ertesi gün tenceremizi ocağın üzerine alıp kaynayınca altını kısıyoruz. Suyu özleştikten sonra üzerine yarım limon suyu sıkarak bir 10 dakika daha kaynadıktan sonra ocaktan alıyoruz. Soğuyunca kavanozlara boşaltıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
9 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2620 üye,
  • 1769 tarif,
  • 900 makale
Şimdi ücretsiz katıl