MAKARNA TARİFLERİ

Bezelyeli Makarna Graten Tarifi

Makarna grateni severek yapıyoruz ancak bezelyeli makarna graten denemediyseniz farklı bir lezzet ve sunum için mutlaka deneyin!

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Bezelyeli Makarna Graten
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Ülkemizin hemen her yerinde yetiştirilebilen bezelye, içeriğinde A, C, K ve B9 vitaminlerinin yanı sıra potasyum, fosfor, magnezyum kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, çinko, bakır ve manganez gibi vücut için son derece önemli mineralleri de bulundurmaktadır.

Bezelye içeriğinde bulunan yüksek oranlarda ki protein, karbonhidrat, fosfor, potasyum ve A vitaminiyle önemli bir besin çeşididir. Kolay çözünebilir lif maddelerini içerdiğinden özellikle kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürücü etkisi vardır. Böylece kalp krizi geçirme rizikosunu da azaltmış olur. Yine bu çözünebilir lif midede uzun süre kalır. Bu da kandaki şeker düzeyini dengeler. Böylece vücudun enerji düzeyini stabil tutar. Yüksek oranda B1 vitamini içermektedir. B1 vitamini uyku düzenleyici olarakta bilinir. Ayrıca kişinin ruhsal durumuna pozitif etki sağlar. 

Patates Graten tarifimize aşığız peki ya hiç Bezelyeli Makarna Graten yediniz mi? O halde buyurun mutfaklara, hiç pişman olmayacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık...

Bezelyeli Makarna Graten Malzemeleri

Bezelyeli Makarna Graten Yapılışı

Bezelyeli Makarna Graten Nasıl Yapılır?

1 paket penne makarnayı haşlayıp süzüyoruz.

2 su bardağı bezelyeyi dişe gelecek şekilde haşlıyoruz ve süzüyoruz.

Bir tencerede 2çorba kaşığı tereyağını 2 çorba kaşığı un ile biraz kavuruyoruz. (Çok kavurmuyoruz) Üzerine yarım kilo süt ilave edip el çırpıcısı ile çırparak pişiriyoruz. (Topaklanmaması için) 2 çay kaşığı tuz ve 1 tane yumurta ekleyerek karıştırıyoruz.(Sos koyu olursa süt ilave ediyoruz)

Süzdüğümüz makarnayı bir cam fırın kabına döküyoruz. Üzerine süzdüğümüz bezelyeyi döküyoruz ve 1 tane ince doğranmış kapya biberi ilave ediyoruz. Hazırladığımız sosu da dökerek son olarak 100 gram rendelenmiş kaşar serpiyoruz.190 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.