ÇORBA TARİFLERİ

Brokoli Çorbası Tarifi

En şifalı çorba hangisi derseniz işte size brokoli çorbası tarifi

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Brokoli Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Brokoli; lahana, karnabahar, alabaş ve Brüksel lahanası ile beraber Lahanagiller familyasına aittir. Serin iklimleri seven brokoli insan vücudundaki demir ve mineral eksikliğini de giderir. 100 gram çiğ brokoli yetişkin bir insanın günlük demir, magnezyum minarellerinin %5’ini vitaminlerin de yaklaşık olarak %10’unu karşılamaktadır. 

Brokoli, vücutta kansere karşı adeta bir kalkan oluşturur. Tümörlerin büyüme hızını %60 oranında yavaşlattığı, büyümüş tümörleri ise %75 oranında küçülttüğü bilinmektedir. Özellikle meme, prostat, rahim ve cilt kanserlerinde yardımcı etkiye sahiptir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi dostudur. Kötü kolesterol seviyesini düşürmede yardımcıdır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık ve hazımsızlığı önler.Hafızayı kuvvetlendirir. A vitamini bakımından zengin olması sebebiyle göz sağlığına faydası oldukça fazladır. Hücrelerin doğal yapısını ve işleyişini korur. Demir ve Folik asit zengini olması nedeniyle kansızlığa karşı faydalıdır. Hamile kadınların sık sık tüketmesi önerilmektedir. Saçların sağlıklı ve daha hızlı uzamasını aynı zamanda da saç diplerini kökünden besleyerek saç dökülmelerinin azalmasını sağlar. Vücudu enfeksiyonlardan korur. İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. İçeriğindeki C vitamini, potasyum ve oksidanlar atardamarların kan pompalama hızını artırır. Depresyona karşı birebirdir. Stres ve zihin yorgunluğunu iyileştirici etkileri bulunur. Sağlıklı kilo vermede büyük katkısı vardır. Kan basıncını düzenler.Kalsiyum ve K vitaminleri açısından zengin olan brokoli, kemiklerin gelişim ve güçlenmesinde çok önemli bir sebzedir. Düzenli olarak brokoli tüketmiş insanların ileri yaşlarında oluşabilecek kemik erimesi riskini azalttıkları bilinmektedir. Hücreleri yenileyerek erken yaşlanmayı önler. Cilt lekelerini ve kırışıklıkları önmede yardımcı olur. Toksik ve zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.

Bugün sizler için hazırladığımız Brokoli Çorbası tarifimiz en az Terbiyeli Kış Çorbası tarifimiz kadar şifa dağıtıyor. Şimiden ellerinize sağlık…

Brokoli Çorbası Malzemeleri

Brokoli Çorbası Yapılışı

Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır?

1 orta boy brokoliyi yıkıyoruz bir tencereye alıyoruz. Brokolilerin yarısına kadar su koyuyoruz, 1 tane soğanı dörde bölüp içine atıyoruz.1 büyük patatesi beşe bölüp içine atıyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ ilave edip haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra tüm malzemeyi tencere içerisinde blendırla püre haline getiriyoruz. Sos tenceresinde erittiğimiz 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 tatlı kaşığı pulbiber karışımını servis yaparken kaselerin üzerine döküyoruz.