TATLI TARİFLERİ

Cevizli Güllaç Tarifi

Güllaç sunumunda genellikle üzerine ceviz dökeriz. Peki içerisine ceviz koyarak cevizli güllaç yapmayı denediniz mi?

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 18 kişi bu tarifi tamamladı
Cevizli Güllaç
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Dolaşım sistemi rahatsızlıklarında özellikle ceviz çekirdeğinin yağına başvurulduğunu biliyor muydunuz? Bu nebati yağın, bağırsak problemlerini de azalttığı bilinir. Ayrıca yanıklar, ülser tedavisi, sıkıştırıcı özelliği ve dezenfektan etkisi içinde kullanılmaktadır. Bu zengin enerji kaynağı, sağlık için gerekli besleyici maddeleri, mineraller, antioksidanlar ve vitaminleri içerisinde barındırır. Önemli ölçüde omega-3 esansiyel yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağı olan ceviz, düzenli olarak tüketilmesi halinde kötü kolesterolün düşmesine, iyi kolesterolün artmasına yardımcı olur. Her gün 3-5 adet ceviz yiyerek omega-3 yağ asitlerinin yaklaşık %90’ını almış olursunuz. Bu da önerilen günlük doz alımının tamamı demektir. Tüm bunların yanı sıra cevizin çekirdeği; anti-oksidan bakımından birçok bitkisel maddenin (melatonin, E vitamini, karotenoidler ve polifenolik bileşikler) en zengin bulunduğu yemiştir. Tüm bu bileşenlerin ise yaşlanmaya, kansere ve nörolojik hastalıklara karşı savaşan potansiyel etkiler olduğu bilinmektedir.

Çok yağlı bir besin olmasına karşın ceviz, iyi kolesterolü yükselterek, kötü kolesterolü düşürür. Böylece, kalp ve damar sağlığımızı korumuş olur. Bir diğer büyük artısı da beyin üzerinde ki olumlu etkileridir. Bu etkileri sayesinde alzheimer ve benzeri hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Diyet listelerinde de görmeye alışık olduğumuz besindir ceviz, bunun sebebi ise yağ miktarındaki düzenleyici etkisidir. 30 gram ceviz veya 7 adet bütün ceviz çekirdeği ortalama 185 kalori eder. Ve içerisinde 4 gram protein, 4 gram karbonhidrat, 2 gram lif ve 18 gram da yağ oranı bulunur. Bu 18 gram yağ oranının da 2 gramı doymuş, 3 gramı tekli doymamış ve kalan kısmı da çoklu doymuş yağlardır.

Ramazanın olmazsa olmaz tatlısı Güllaç Bugün sizler için enfes bir Cevizli Güllaç tarifi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Cevizli Güllaç Malzemeleri

Cevizli Güllaç Yapılışı

Cevizli Güllaç Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 3 kilo süt ve 3 su bardağı toz şekeri kaynatıyoruz. Ilımaya başlarken bir tepsiye güllaçtan 1 tane diziyoruz ve 1 kepçe ile sütten üzerine döküyoruz. Tekrar güllaç koyup süt döküyoruz ve 2 tatlı kaşığı ceviz serpiyoruz. Bu işlemi güllaçlar bitine kadar tekrarlıyoruz.(400 gram güllaç) Kalan sütü de üzerine döküyoruz. Dolapta soğuttuktan sonra servis yaparken üzerine dövülmüş ceviz serpiyoruz.