Enginar Kızartması

Enginar Kızartması Tarifi

Enginar diyince aklınıza sadece zeytinyağlı enginar geliyorsa enginar kızartmasını hiç denememişsiniz demektir. Haydi mutfağa!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Enginar nedir diye sormuşlar bir şefe. Mor taçlı ecedir Enginarlar demiş, yersen sağlık seyredersen şölen diye cevap vermiş.

Mor ve lilaya kaçan püsküllü tacı ile baharın habercisidir o. Bu nedenden ötürü belki de Avrupalıların asil bitkisi enginar. 1500’lü yılların Avrupa’sın da soyluların ve zenginlerin sofralarını süslemiş.

Enginar seçerken sert ve ağır, bir de yapraklarının açılmamış olmasına dikkat edelim. Siyah lekeler varsa enginarın üzerinde satın almayın. Toplarken, alırken ve ayıklarken ayrı ayrı özen isteyen bu şifa deposu kararmasın diye limonlu suya yatırırız. Ancak bu hem lezzetini hem de içindeki cynarin maddesinin azalmasına sebep olur. Bu sebeple ayıklatıp almak ve üç günden fazla bekletmeden tüketmekte fayda var.

Adına romanlar yazılan enginarın, filmlerde de bahsi geçmiyor değil. Amelie filmini izlediniz mi? Hayır mı? Peki, ama bu diyaloğu mutlaka bir yerlerde duydunuz; “Oysa ki siz bayım, bir sebze bile olamazsınız. Çünkü, enginarın bile bir kalbi vardır…”

Uzun lafın kısası, enginarın çorbası, salatası, dolması, ve envai çeşit zeytinyağlısını yapar yeriz yıllardır. Peki ya kızartması? Damaklarınızda şenlik havası estirecek Enginar kızartması tarifimiz ezber bozduracak cinsten. Tabi ki bir klasik olan, Zeytinyağlı Enginar ‘ımızın başımızın üzerinde yeri var, söylemeden geçmeyelim istedik. Şimdiden ellerinize sağlık.


Enginar Kızartması Tarifi İçin Malzemeler

  • 5 tane enginar
  • 1 tane yumurta
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • Rendelenmiş kaşar
  • Un

Enginar Kızartması Tarifi Nasıl Yapılır?

5 tane enginarı bir tencerede üzerine çıkana kadar su koyup yarım tatlı kaşığı tuz ile haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra süzüyoruz. Enginarların ortasına rendelenmiş kaşar koyuyoruz(ortasını dolduracak kadar) ve una buluyoruz. 1 tane çırpılmış yumurtaya batırıp kızgın yağda kızartıyoruz

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2530 üye,
  • 1711 tarif,
  • 876 makale
Şimdi ücretsiz katıl