ET YEMEKLERİ

Enginarlı Tavuk Tarifi

Özellikle enginar mevsiminde taze enginarla çok daha lezzetli olan, sebze ve et yemeğini bir araya getiren nefis bir sulu yemek tarifi...

  • 3 kişilik
  • ios-clock-outline 30 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Enginarlı Tavuk
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Enginar, Latince “Cynara scolymus". İranlılar enginara "kenger", Sicilyalılar "sinar" diyorlar. Enginar Arapça'da "el harşuf” olarak adlandırılmış. İngilizce ise "globe artichoke". İtalyanca'ya "arcicioffo" olarak geçmiş ve zamanla "carciofo" halini almış. Dilimizdeki enginar sözcüğü ise Yunanca'daki "anginares"ten geliyor.

Enginarın anavatanı hakkında hala görüş ayrılıklarına düşüldüğü bir gerçek. Kimisi ilk yemeğinin Suriye'de yapıldığını iddia ederken, kimine göre anavatanı Antakya. Bazı tarihçiler ise enginar yetiştiriciliğini eski Yunan ve Romalılara atfeder. Kimisi ise (ki en yüksek ihtimal bu diye düşünülüyor) Enginarın anavatanın Akdeniz ve Sicilya toprakları olduğu görüşünde. Ayrıca, Batı ve Doğu Akdeniz ülkeleri ile Kuzey Afrika ve Güney Avrupa ülkelerinde hem yabani hem de kültür formlarına rastlandığı bilinmektedir.

Festivalleri ve bayramı olan bu özel mor taçlı ecenin, bir kraliçesi de var. 1949 Yılında henüz 23 yaşındayken Norma Jeane Mortenson yani hepimizin tanıyacağı adıyla Marilyn Monroe Kaliforniya’da “1. Enginar Kraliçesi” seçiliyor.

Sofralarımızın vazgeçilmezi sebze ve et yemeğini, hazır mevsimiyken enginar ile bir araya getirdik. Enginarlı Tavuk tarifimiz damaklarda lezzetli bir tat bırakacak. 

Enginarlı Tavuk Malzemeleri

Enginarlı Tavuk Yapılışı

Enginarlı Tavuk Nasıl Yapılır?

3 tane orta boy tavuk butlarının derilerini ayıklayıp yıkıyoruz ve bir tencere alıp suyunu çekince 1 çay bardağı sıvı yağ ile pembeleştiriyoruz. Üzerine küp doğranmış 1 tane soğan, 4 tane sivri biber, yarım kırmızı biber atıp kavuruyoruz. 1 tane küp doğranmış patates ve 3 tane bütün enginarı ilave edip biraz çevirdikten sonra 2 tane küp doğranmış domates ekleyip 5 dakika kaynattıktan sonra üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. Tavuklar ve enginarların pişmesine yakın 1 avuç dereotu ilave ediyoruz ve kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.