HAMUR İŞİ TARİFLERİ

Ev Yapımı Erişte Tarifi

Daha çok çorbalarda ve yemeklerde kullandığımız erişte aslında makarna olarak geçiyor. Peki yemeklere apayrı lezzet katan erişte evde nasıl yapılır? İşte tarif!

  • ios-clock-outline 2 saat
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Ev Yapımı Erişte
yourm yap
5.0

Ev Yapımı Erişte Malzemeleri

Püf noktası

*Hamuru ister sacda ister tavada yada güneş alan bir yerde kurutarak kesebilirsiniz …

Ev Yapımı Erişte Yapılışı

Ev Yapımı Erişte Nasıl Yapılır?

Bir kaba 12 tane yumurta kırıyoruz. Üzerine 3.5 su bardağı süt, 4  su bardağı su ve 6 yemek kaşığı tuz koyarak el çırpıcısı yardımıyla çırpıyoruz.

Bir leğene 3 kilo unu döküyoruz ve ortasında yuvarlak bir delik açıyoruz. Açtığımız deliğe hazırladığımız yumurtalı sosu döküyoruz ve birbirine yedirerek karıştırmaya başlıyoruz. Yumurta ve un birbirine karışır karışmaz Hamuru homojenize olana kadar iyice yoğuruyoruz. (Hamur yumuşak olmayacak, sert bir hamur olacak.)

Hazırladığımız hamuru bezelere ayırıyoruz ve üzerine nemli temiz bir bez örterek dinlendiriyoruz.

Yarım saat dinlendirdikten sonra oklava yardımı ile bezeleri unlayarak açıyoruz. Bir sini büyüklüğüne ulaştıktan sonra sofra örtüsü üzerine bu açtığımız hamurları seriyoruz ve kuruyana kadar bekletiyoruz.

Bu açtığımız hamurları daha doğrusu yufkaları üst üste koyarak uzun uzun kesiyoruz. Daha sonra kestiğimiz eş büyüklükteki şeritleri üst üste koyarak istediğimiz kalınlıkta kesiyoruz.

Kestiğimiz erişteleri unladığımız büyük sofra örtüsü üzerine alıyoruz ve üstlerine hafifçe un serperek kurumaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra unlarını silkeleyip cam kavanozlara dolduruyoruz. (Dilerseniz hepsini birlikte bez bir çuvala da doldurabilirsiniz.)