Evde Kuru Nane

Evde Kuru Nane Tarifi

Çoğu tarifin en belirleyici baharatlarından kuru naneyi hazır almanıza gerek yok! Evde kendi mutfağınızda organik kuru nane yapabilirsiniz!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
15 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Bağışıklığı Güçlendiriyor

Kuru nanenin yaprakları C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini iyileştiriyor. Bu sebeplerden ötürü yediğiniz tüm yiyeceklere, salatalara ya da çorbalara hatta içeceklerinize nane yaprağı ilave edebilirsiniz.

Stresi Azaltıyor

Nanenin içerisinde yer alan antioksidanların kişiler üzerinde sakinlik etkisi vardır. Bu nedenle nane aromaterapi olarak kullanılıyor. Dolayısıyla vücudunuzda strese karşı kullanabilirsiniz. Böylece kendinizi daha sakin ve rahat hissedebilirsiniz.

Hormon Dengesini İyileştiyor

Hormonal dengesizlik ya da polikistik over sendromu yaşanlayanlar için, bu hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Bahçeden toplanarak elde edilen ya da evde kendi mutfağınızda kurutarak hazırladığınız kuru nane, güçlü organik bileşikler barındıracağı için kadınlarda aşırı testosteron düzeyini azaltarak, hormonal dengeyi optimize eder.

Kilo Verdiriyor

Kuru nane sindirim sistemini uyarıcı etkisine sahip olduğu için kilo kaybına yardımcı oluyor.

Göz sağlığını iyileştiriyor

Nane içerisinde A vitamini içerdiği için göz sağlığınızı da korumaya yardımcı oluyor. Özellikle gözlerinde miyop hastalığı olanlar A vitamini içerdiği için bol havuç ve kuru nane tüketebilir ve sağlığına yardımcı olabilir.

Kafa derisini yeniliyor

Nane yaprakları içerisindeki mentol sayesinde deriyi rahatlatıyor ve kafa derisi tahrişini düzeltmek ve yenilemek için pürüzsüz olana kadar yoğurup, sonra da kafa derisine uygulayarak bitkisel bir ilaç olarak kullanılabilir.

Akne tedavisinde kullanılıyor

Akne, hemen hemen herkes tarafından özellikle de ergenlik döneminde sıklıkla yaşanan bir cilt problemi. Akne sorununu yok etmek için nane yaprakları gül suyu ile karıştırılarak kullanılabilir. Sonrasında bu karışım akne problemi olan yüze uygulanarak kullanılır. Birkaç dakika yüzde bekletildikten sonra yüzünüzü yıkayıp, kurulamanız gerekiyor. En iyi sonuçları alabilmek için de bu uygulamayı düzenli olarak yüzünüze uygulamanız gerekiyor.

Kanseri Önlüyor

Yapılan araştırmalar, nane içerisinde bulunan bazı maddelerin kanserin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Önemli Not: Reflü hastalığı olan kişilerin nane kullanımına çok dikkat etmesi gerekiyor. Nane midenizin daha da kötüleşmesine neden olabilir bizden söylemesi!


Evde Kuru Nane Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 demet ya da 2 demet nane
  • Havlu peçete ya da gazete kağıdı
  • Fırın tepsisi
  • Kavanoz

Evde Kuru Nane Tarifi Nasıl Yapılır?

1 demet ya da 2 demet naneyi (dilediğiniz kadar) saplarından yapraklarını ayıklıyoruz ve yıkıyoruz. Havlu peçete ya da gazete kağıdı serdiğimiz fırın tepsisine seriyoruz. 2 ya da 3 gün sonra nanemiz kuruyor. Kuruduktan sonra naneleri elimizle ufalayarak kuru nane haline getiriyoruz ve kavanozlara dolduruyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2610 üye,
  • 1757 tarif,
  • 897 makale
Şimdi ücretsiz katıl