TATLI TARİFLERİ

Fındıklı Şekerpare Tarifi

Klasik şekerpare görüntüsünden ve tadından sıkıldınız mı? O halde fındıklı tadıyla şaşırtan, çiçek sunumuyla beğeni toplayan, fındıklı şekerpare tarifini denemelisiniz!

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Fındıklı Şekerpare

Tarife Başlamadan Önce

Fındık Hakkında kısa kısa...

Huşgiller ailesine ait yaprak döken bir ağaçtır. Kökeni Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'nın ılıman bölgeleridir. Eski Romalılar fındığın uzun, mutlu ve ileriye dönük evliliğini sağladığı inancıyla düğün törenlerinde fındık ağacının dallarından yapılan meşaleleri kullanmışlardır. Fındık bir tahıldır. Yani ne meyve ne de sebze. Fındık 6-12 metreye ulaşan küçük bir ağaçtır. Rüzgar tahılı bitkisi olan fındık, kışın dişi çiçeklerine polen taşır. Meyve gelişmeye başladığında polen 7 ila 8 ayda (Mayıs veya Haziran'a kadar) uykuda kalır.

Fındığın erkek çiçekleri sarı renktedir. Dişi çiçekleri ise küçük ve kırmızı. Manganez, magnezyum, fosfor ve demir gibi geniş bir mineral yelpazesine sahiptir. Kenarlarında çift dişli yeşil yuvarlak yapraklara sahiptir. Her iki taraf ince tüylerle kaplıdır. Fındık, kahve ve çeşitli alkollü (likör) ve alkolsüz içeceklerin aroma maddeleri olarak da kullanılır. Her yıl 748.000 ton fındık üretilmektedir. Küresel olarak tüketilen fındıkların yaklaşık % 75'i Türkiye kaynaklıdır.

Fındık yağı pişirme için bitkisel yağ olarak kullanılabildiği gibi, aynı zamanda kozmetik ve farmasötik endüstrisinde ve aromaterapide de kullanılmaktadır. Eski Yunanlılar öksürük ve kellik tedavisinde fındık kullanmışlardır. 50 yaşından sonra dahi tahıl meyve verebilen çok yıllıklı bir ağaçtır. 

Sizlere bugün Fındıklı Şekerpare tarifimizi hazırladık. Farklı bir tat arayışında olduğunuzda mutlaka Haşhaşlı Şekerpare tarifimizi denemelisiniz, bizden söylemesi. Şimdiden ellerinize sağlık...

Fındıklı Şekerpare Malzemeleri

Fındıklı Şekerpare Yapılışı

Fındıklı Şekerpare Nasıl Yapılır?

Bir kaba 2 tane yumurta, 1 tane yumurta sarısı, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya, 1 paket (250 gram) bitkisel margarin, 4 yemek kaşığı irmik, 3 yemek kaşığı toz şeker, yarım su bardağı dövülmüş fındık ve aldığı kadar un koyarak yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz hamurdan elimize ceviz büyüklüğünde alarak tezgah üzerinde yuvarlak şekilde biraz açıyoruz. Üzerine de aynı şekilde açtığımız hamuru koyarak üsttekinin üzerine bıçağın tersiyle artı işareti yapıp fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine birer tane fındık bastırarak ayırdığımız 1 tane yumurta akını sürüyoruz ve 200 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

Şerbet için: Bir tencerede 4 su bardağı toz şeker, 5 su bardağı su, 2-3 damla limonu kristalleşene kadar kaynatıyoruz ve fındıklı şekerpareler soğuyunca sıcak olan şerbeti üzerlerine döküyoruz. Afiyet olsun...