ET YEMEKLERİ

Gerdan Haşlama Tarifi

Nefis bir akşam yemeği gerdan haşlama. Peki hem gözümüzü hem karnımızı doyuran tarifi kolay gerdan haşlama nasıl yapılır?

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 50 dk
  • 18 kişi bu tarifi tamamladı
Gerdan Haşlama
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Türkler, Osmanlı İmparatorluğuna kadar olan süreçte farklı farklı kültürler ile etkileşime girdi. Bu etkileşim önce iletişim olarak yansıdı hayatlara, akabinde alışveriş ve daha sonrasında da doğal olarak mutfaklara kadar girdi. Osmanlı mutfağı Anadolu’muzun bereket fışkıran toprakları, yaşayan halk kültürü ve tarihi zenginliklerimiz ile dünyanın en büyük mutfağı haline geldi. Yurtdışından gelmiş ve o dönem sarayda ağırlanmış misafirlerin hatıratlarına bakıldığında Osmanlı yemeklerini öve öve bitiremediklerini görürsünüz. Şimdi en meşhur ve lezzetli yemeği şudur demek diğer yemeklere haksızlık olur. Popüler bir yemek yok çünkü her yemek çok önemli. Deyim yerindeyse; Padişahların ağızlarına layık. Böyle zengin bir mutfağın da ünü çok olur tabii. Bugün dünyanın hangi noktasına giderseniz gidin Osmanlı mutfağının izlerini görürsünüz.

Hal böyle olunca bizde atalarımızdan yadigar bir Osmanlı yemeği ile güne merhaba diyelim dedik. Padişah sofralarında kendine yer bulmuş, damak zevkine göre bazen haşlanmış, bazen kızartılmış lezzetli mi lezzetli bir tarif; Dana Gerdan Haşlama. Etin kendi başına ayrı ancak içine konulan sebzelerinde apayrı tadı ile harika bir geçmişten günümüze sulu yemek tarifi. Tam da yeri gelmişken şunu söylemeden geçmeyelim, Osmanlı'da yemekler et ve sebze karıştırılarak yenirdi. Yani sadece et veya sadece sebze olmazdı sofralarda.

Bu akşam sofrada hem sulu yemeğim olsun, hem de geçmişten günümüze bir lezzet olsun diyorsanız, bu tarifimiz tam size göre. 


Gerdan Haşlama Malzemeleri

Gerdan Haşlama Yapılışı

Gerdan Haşlama Nasıl Yapılır?

  1. Pişirmeden bir gün önce, tencereye 4 tane dana gerdan koyup üzerine çıkana kadar su ekliyoruz ve buzdolabında bekletiyoruz.(Kanın çıkması için)
  2. Pişireceğimiz gün tenceredeki suyu döküp etleri yıkıyoruz ve kendi suyunda pişiriyoruz. Piştikten sonra aynı tencereye 1 bütün soğan koyup gerdan etleriyle birlikle kavuruyoruz. (etin kendi yağıyla) Tencerenin yarısına kadar sıcak su koyup etler iyice piştikten sonra 2 tane küp doğranmış havuçları ve patatesleri üzerine ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini de ekliyoruz. Sebzeler pişince içerisinden soğanı çıkartarak servis yapıyoruz. Afiyet olsun…