ET YEMEKLERİ

Hindi Tarifi

Pişirmesi biraz uzun ve zahmetli olsa da yılbaşı akşamı davet veriyorsanız hindi pişirmemek olmaz. Bu tarif ile artık her davette hindi pişirmek isteyeceksiniz!

  • ios-clock-outline 2 saat 50 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Hindi
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Latince adı “Meleagris Gallopava” olan Hindi, Amerika kıtasına özgü bir hayvandır. Her ne kadar tavuk ile ilişkilendirilsede aslında sülün ve keklik kuşları ile akrabadır. Milattan önce 8000’li yıllarda Vahşi hindilere dair ilk bulgulara rastlanmaktadır.

Dünyada hindiye neden Türk kuşu anlamına gelen Turkey dendiği ise hala kesin olarak bilinmemektedir. Ancak rivayetler de yok değil, gelin birlikte okuyalım;

*Hindilerin erkek olanlarının kırmızı uzun ve geniş gerdanlarını, Osmanlı İmparatorluğu Yeniçerilerinin kırmızı uzun başlıklarına benzettikleri için.
*Amerikan yerlilerinin kendi lisanlarında hindi manasına gelen “firkee” sözcüğünün ses benzerliği olarak “turkey” sözcüğünü çağrıştırmış olabileceği.
*Cristoph Colomb’un Hindistan’ın Tamil bölgesinde sülün için kullanılan “turka” adını, hindiye de “turka” denilebilir dediği için.
* Yahudiler hindiye tavuskuşuna benzerliği sebebiyle “tukki” dedikleri ve ismin günümüze kadar dönüşmüş olabileceği gibi birçok rivayet bulunmaktadır. Ama aslı astarı nedir bilinmiyor.

Beyaz et - Koyu et diye adlandırılan besin grubunda hindi, her iki temel grup altında kategorize edilmektedir. Çünkü hindinin but, baget ve uyluk etleri “koyu et” sınıfını girerken, göğüs eti başta olmak üzere kanat, hindi fileto gibi diğer etleri ise “beyaz et” sınıfına girer.

Efendim gelelim bugün ki müthiş tarifimize. Kimileri sevmez, kimileri çok sever. Ülkemizde genel olarak sadece yılbaşı gecelerine özel pişirilir. Hindi eti sevmiyorum ama görseli çok güzel diyorsanız sizler Patates ve Havuç Dolgulu Fırında Tavuk tarifimizi de yapabilirsiniz. Şimdi gelelim yılbaşı gecesi güzeline Hindi tarifimiz parmak ısırtan cinsten. Şimdiden ellerinize sağlık.

Hindi Malzemeleri

Pişirme önerisi

* Hindinin pişirme süresi kilosuna göre değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla 90 dakika pişme süresinin üzerine hindinizin kilosunu 20 ile çarpıp eklemeniz gerekiyor. Yani bizim hindimiz 4 kiloydu. Biz 5X20= 80 dakika + 90 dakika pişme süresi ekledik ve toplamda 170 dakika pişirdik. Siz de hindinizin kilosuna göre bu şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

Hindi Yapılışı

Hindi Nasıl Yapılır?

Bütün olarak ayıklanmış satın aldığımız hindinin iç ve dış kısmını bol suyla yıkıyoruz ve kağıt havlu yardımıyla içini ve dışını kuruluyoruz.

Geniş ve yüksek tabanlı bir fırın tepsisine 3 tane ayıklanmış pırasayı parmak boyunda kesiyoruz. 2 tane havucu iri iri doğruyoruz. 1 tane soyulmuş kuru soğanı dörde bölüp koyuyoruz.

Hindinin but kısımları üstte kalacak şekilde sebzelerin üzerine yerleştiriyoruz.

Bir havanda 1 avuç ada çayı yapraklarını dövüyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı toz zencefil, 1 yemek kaşığı kekik, 1 yemek kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 çay bardağı sıvı yağ koyarak hepsini kaşık yardımıyla harmanlıyoruz. Hindinin içerisine güzelce bu sosu yediriyoruz.

Pişme esnasında kurumaması için karnını tahta bir şiş yardımıyla dikiş diker gibi kapatıyoruz. Açılmaması için de hindinin but kısımlarını ısıya dayanıklı bir ip yardımıyla sıkıca bağlıyoruz. Kanat kısımları açık bir şekilde duruyorsa tahta bir şiş yardımıyla but kısımlarına sabitliyoruz. Ayrıca boyun kısmının derilerini de tahta bir şiş yardımıyla kapatıyoruz. (Deriler hindi piştikçe ortaya toplanmasın diye bunu yapmamız gerekiyor.)

Bir kaseye bolca koyduğumuz sıvı yağ içerisine düz beyaz mutfak havlusunu batırıyoruz ve hindinin üzerini kapatıyoruz. Hindinin her yerini kapatacak şekilde 2-3 tane mutfak havlusunu bu şekilde yapıyoruz. Her yarım saatte bir tepside biriken yağları hindinin üzerine gezdiriyoruz ve aynı şekilde havluları tekrar yağlayıp üzerine kapatıyoruz. Bu şekilde 2 saat 10 dakika pişiriyoruz. Bu saatin sonunda üzerini açıp hindinin nar gibi kızarması için; bir kapta 3 yemek kaşığı sıvı yağ, 2 yemek kaşığı tereyağı 1 tane limon suyu, 1 çay kaşığı domates salçası ve 1.5 çay kaşığı tuzu karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı hindinin her tarafına gelecek şekilde sürüyoruz ve üzeri açık şekilde 30 dakika daha pişiriyoruz.

Hindinin üzerini bir bezle örterek kenara alıyoruz.

Tepside kalan sebzeleri bir rondonun içerisine alıyoruz ve suyundan aldığı kadar azar azar ilave ederek koyu bir sebze sosu yapıyoruz.

But kısımlarını keskin bir bıçak yardımıyla ayırdıktan sonra göğsünü fileto şeklinde kestiğimiz hindi parçalarını hazırladığımız sebze sosu ile birlikte servis ediyoruz. Afiyet olsun...