KEK TARİFLERİ

Hindistan Cevizli Kek Tarifi

Hindistan cevizi seviyorsanız nefis görüntüsüyle kalpleri kazanan bu kek tarifi tam size göre!

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 18 kişi bu tarifi tamamladı
Hindistan Cevizli Kek
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Palmiyegiller familyasından olan Hindistan cevizi, tropikal iklimlerin vazgeçilmez meyvesidir. Hindistan cevizi gerek taze olarak gerekse toz olarak pek çok ülke tarafından ticareti yapılan meyvelerdendir. Sert, kahverengi kabuğa sahip olduğundan ancak keskin ve büyük bıçaklar yardımıyla kabuğu temizlenebilir. Ağacının boyu 25 metreyi aşar. 100-120 yıl arasında ömrü olan bu ağaç ortalama 70-80 yıl kadar devamlı meyve verir. Tropikal olmayan bölgelerde yetişmesi bir hayli zor olan Hindistan cevizi bu nedenle toz halinde satılır.

Bakalım Yararları Neymiş?

*İştah kapatıcı özelliği sayesinde açlığı bastırır ve kişinin uzun süre yemek yemesine engel olur. Dolayısıyla zayıflamaya destek olur. Hem enerji verip hem de tok tutması sebebiyle sağlıklı zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmez meyvesidir.
*Hindistan cevizi, trans-zeatin açısından oldukça besleyicidir. Bu maddenin birden fazla özelliği sayesinde yaşlanmayı engellediği bilinmektedir.
*Hindistan cevizi, yaşlanma karşıtı olmasının yanında bir de nemlendirici ve nem dengesini düzenleyici etkiye sahiptir. 
*Yüzde oluşan kırışıklıklardan, kol ve boyun bölgesinde meydana gelen sarkmalara kadar pek çok konuya çözüm olmaktadır.
*Antiviral, antifungal, anti bakteriyel özellikleri sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir.
*Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır ve potasyum açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. 
*İdrar yolları enfeksiyonu tedavisinde fayda sağlar.
*Kemik sağlığının korunmasında ve güçlendirilmesinde yararlı olur.
*Özellikle epilepsi hastalığının tedavisinde destek olduğu bilinmektedir.
*Sindirim sistemi rahatsızlıklarına faydası olmaktadır.
*Lif deposudur. Bu sayede kişinin şeker dengesini sağlayabilmesi açısından önemli bir meyvedir.

Böyle faydalı bir meyveden daha fazla yararlanmamızı umudediyor ve bugünkü tarifimize geçiyoruz. Görüntüsü ayrı, tadı ayrı güzel Hindistan Cevizli Kek tarifimiz vazgeçilmezlerinizden biri olmaya aday. Kek değil de kurabiye canı çekenler, Hindistan Cevizli Kakaolu Kurabiye tarifimize aşık olacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık...

Hindistan Cevizli Kek Malzemeleri

Hindistan Cevizli Kek Yapılışı

Hindistan Cevizli Kek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 3 tane yumurtayla 2 su bardağı toz şekeri çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı kakaoyu 1 su bardağı sıcak su ile eritip ilave ediyoruz. 1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı süt, 3 su bardağı un, 1 çay kaşığı kabartma tozu, 1 çay kaşığı karbonat, çeyrek çay kaşığı tuz ve 1 paket vanilya da ilave ederek hepsini birlikte çırpıyoruz. Üzerine yarım su bardağı hindistan cevizi ekliyoruz ve kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Yağladığımız kek kalıbının her yerine kakao serpiyoruz ve fazlasını sirkeliyoruz. Hazırladığımız malzemeyi kek kalıbının içine dökerek 190 derecelik fırında pişiriyoruz ve üzerine hindistan cevizi serperek servis ediyoruz.