Ihlamur Reçeli

Ihlamur Reçeli Tarifi

Çiçeklerden sadece gül reçeli yapılıyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ihlamur çiçeğinden de elma ve portakal birleşimiyle mis gibi kokan bir reçel yapabilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Şifalı bitkiler denilince akla ilk gelenlerdendir ıhlamur. Sarı ve beyaz çiçeklere sahiptir. Tiliaceae yani Ihlamurgiller ailesi mensubu bu bitki yaz aylarında toplanır. Ihlamur ağacının tarihi yüz değil bin yıllara dayanır. Hakkında yazılar, şiirler bulunan ıhlamur çeşitli efsanelerle de anılmaktadır. Mesela, Orta Avrupa’da köylerin hemen hepsinde ıhlamur ağacı varmış. Bahar geldiğinde festivaller düzenlenir ve herkes bu ağacın altında toplanırmış.
Bir diğer efsaneye göre, mahkemelerin hepsi ıhlamur ağaçlarının altında kurulurmuş. Bu yüzden ıhlamur ağaçlarına eskiden mahkeme ağacı veya mahkeme ıhlamuru denirmiş. 

Özellikle soğuk algınlığı veya grip olduğumuzda hemen ıhlamur içeriz veya öneririz. Çünkü vücuda sayısız faydası olan ıhlamur, tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Kendine has kokusu kimilerine itici gelirken, kimileri de kokusuna bayılır. Ihlamur ağaçları oldukça yüksek boyutlarda olur. Ve bulunduğu yerleri kokusuna boğar. Orman alanlarında doğal olarak bulunabildikleri gibi, süs amacıyla parklarda, bahçelerde kullanılabilir ya da tüketilmek içinde yetiştirilebilir.

Millet olarak şifalı bitkileri pek severiz. Bugün sizlere Ihlamur Reçeli hazırladık. Ihlamur reçeli de tıpkı Adaçayı Reçeli tarifimiz kadar şifalı. Şimdiden ellerinize sağlık...


Ihlamur Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 su bardağı ıhlamur çiçeği
  • Yarım su bardağı kadar su
  • 1 su bardağı elma suyu
  • 1 su bardağı portakal suyu
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 4 tane karanfil
  • Çay kaşığının ucu ile tarçın
  • Yarım limon suyu

Ihlamur Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

2 su bardağı ıhlamur çiçeklerini tencereye alarak üzerine yarım su bardağı kadar su, 1 su bardağı elma suyu, 1 su bardağı portakal suyu ve 4 su bardağı toz şeker ekleyip kısık ateşte 30 dakika kaynatıyoruz. 4 tane karanfil, çay kaşığının ucu ile tarçın ve yarım limon suyu ilave ederek 5 dakika daha kaynatarak ateşten alıp soğutuyoruz ve kavanozlara dolduruyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir