SEBZE YEMEKLERİ

Ispanak Mücveri Tarifi

Bu tarifi yemeden ıspanak sevmiyorum demeyin! İki çeşit peynirle ve havuçla lezzetlenen ıspanak mücveri yediğinizde içindekinin ıspanak olduğunu anlamayacaksınız!

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Ispanak Mücveri
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

11. Yüzyılda İranlı Araplar tarafından Avrupa/İspanya’ya götürülmüştür. Ispanağın anavatanı olarak Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgeleri kabul edilmiştir. Yaprağı etli ve koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil olan çok sayıda çiçekli, tek yıllık otsu bitkidir.

Ispanak içeriğinde bulunan mineraller, vitaminler, magnezyum ve fosfor gibi değerli maddeler sayesinde vücut için oldukça gereklidir. Özellikle demir eksikliği problemi olan kişilere, yüksek demir içeriği ile fayda sağlamaktadır. Ispanak vücudun direncini artırır, bağışıklığı güçlendirir ve kuvvet verir. Üstelik sadece bedene değil zihnede faydası vardır. Kanser, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar. Soğuk algınlığı ve göğüs hastalıkları ile de savaşır. Kolesterol seviyesini düzenler. İçindeki besin değerleri sayesinde yüksek tansiyon ve buna bağlı olarak gelişen felç hastalığına karşı da etkilidir. Hamile ve yeni doğum yapmış kadınların haftada 1-2 defa tüketmesi hem kendileri hem de bebekleri için çok faydalıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Hazımsızlık problemini geçirir. İyi bir idrar söktürücüdür. Yine sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri olan hemoroid hastalığına karşı faydalıdır. Ayrıca ıspanak; kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Deforme olmuş cildin, yara ve yanıklar gibi hızla iyileşmesinde yardımcı olan bir bitkidir. Stres azaltıcı, psikolojik açıdan sakinleştirici etkisi de vardır.

Bugün hazırsanız Ispanak Mücveri yapıyoruz. Hemen belirtmekte fayda var bu tarif için ayıkladığınız ve bir kenara ayırdığınız ıspanak saplarıyla Kök Ispanak Yoğurtlama tarifimizi de yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Ispanak Mücveri Malzemeleri

Pişirme önerisi

* Kızgın yağa koyduğumuz ıspanak mücveri malzemesinin üzerine biraz bastırıyoruz ki içi de pişsin.

Ispanak Mücveri Yapılışı

Ispanak Mücveri Nasıl Yapılır?

250 gram ıspanağı ayıklıyoruz ve yıkıyoruz. Sap kısımlarını da ayırıyoruz. Ayıkladığımız ıspanakları derin bir kap içerisine ince ince doğruyoruz. 1 tane havucu ayıklayıp yıkıyoruz ve üzerine rendeliyoruz. 1 tane kuru soğanı yemeklik ince ince doğruyoruz. 3 tane yumurta kırıyoruz. 100 gram ufalanmış beyaz peynir ilave ediyoruz ve 50 gram kaşar peyniri rendeliyoruz. Üzerlerine yarım tatlı kaşığı tuz ve yarım tatlı kaşığı karabiber ekleyerek tüm malzemeyi güzelce harmanlıyoruz. Malzemenin üzerine aldığı kadar un ilave edip tekrar harmanlıyoruz.

Hazırladığımız harçtan birer yemek kaşığı alarak kızgın yağda arkalı önlü kızartıyoruz. Servis tabağına alarak ister sıcak ister soğuk servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...