TATLI TARİFLERİ

Kabaklı İrmik Tatlısı Tarifi

Kabak tatlısını ve irmik tatlısını biliyoruz ama kabaklı irmik tatlısını hiç denediniz mi? Denemediyseniz nefis bir tarife hazır olun!

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Kabaklı İrmik Tatlısı
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

7500 yıl önce keşfedilen ve hemen her çeşit olarak tüketilen kabak, karoten alfa ve karoren beta maddeleri bakımından doğada ki en zengin sebzelerden biridir. 

Başlıca çeşitleri ise şunlardır;

Sakız Kabağı: Beyaz etli, makbul bir kabaktır. Siyah kabuklusuna girit kabağı denmektedir. 20 – 30 cm. kadar uzunluğu olur.

Asma Kabağı: Sakız kabağı cinsindendir. Beyaz bir kabaktır, yemeği yapılır. 6 – 8 cm. çapında, 70 – 80 cm. uzunluğunda olur.

Helvacı Kabağı: Büyük, sert, kalın kabuklu bir kabaktır. Çetin kış şartlarına dayanıklıdır. Tatlı yapmak için kullanılır.

Kestane Kabağı: Sert kabuklu irice bir kabaktır. Pişince kabukları yumuşar, zar gibi soyulur. Yemeği de tatlısı da yapılır.

Bal Kabağı: Kestane kabağının başka cinsidir. Tatlısı yapılır. 40-50 kilo olanlarına da rastlanır.

Su Kabağı: İçi oyularak kap olarak kullanılır. Kabukları sert ve liflidir. 

Her zaman Tarifi Kolay Kabak Tatlısı yapacak değiliz elbet. Bugün sizler için enfes mi enfes Kabaklı İrmik Tatlısı tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kabaklı İrmik Tatlısı Malzemeleri

Pişirme önerisi

Daha önceden hazırladığınız kabak tatlınız var ve fazla kaldıysa bu şekilde kabaklı irmik tatlısı yaparak değerlendirebilirsiniz...

Kabaklı İrmik Tatlısı Yapılışı

Kabaklı İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bir tencereye 2.5 su bardağı süt, yarım su bardağı irmik ve yarım paket vanilya ekleyip muhallebi haline gelene kadar pişiriyoruz. Ateşten alırken yarım yemek kaşığı tereyağını ekleyip karıştırıyoruz ve ocaktan alıyoruz. Bir cam kaba döküyoruz ve ılımaya bırakıyoruz.

3 tane büyük dilim bal kabağını ayıklayıp yıkıyoruz ve büyük kareler halinde kesip bir tencereye alıyoruz. Üzerine 1 su bardağı toz şeker ve 1 çay bardağı su koyup çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz ve rondodan geçiyoruz.(Dilerseniz çatal yardımıyla da ezebilirsiniz)

Ilıyan irmik tatlısının üzerine ezdiğimiz kabakları spatula yardımıyla yayıyoruz. Buzdolabında soğuduktan sonra servis yapıyoruz.