KAHVALTILIK TARİFLER

Kabuklu Patates Omleti Tarifi

Genelde kızarttığımız patateslerle ertesi gün patatesli yumurta yapar onları değerlendiririz. Ancak kabuklu patates omleti farklı! Kızartmadan haşlanarak yapılıyor...

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 45 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Kabuklu Patates Omleti
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip olan gıdadır Yumurta… Protein harici bileşeninde 10 temel aminoasiti de barındırır. Sadece bu kadar mı? Tabi ki değil, yumurta  da A, D, E vitaminleri, thiamin, niacin, riboflavin, demir ve fosfordan oluşan 11 temel gıda da bulunmaktadır. Yumurta proteini, vücuda dışardan alınması gereken elzem olan amino asitleri hem dengeli hem de yeterli miktarlarda içerir. Sağlıklı beslenmek için gerekli olan A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin ve minerali büyük oranda içeriğinde barındırır. Bilhassa çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol üstlenmektedir. 

Yumurta çok çabuk bozulan gıdaların başında gelir. Kendi karton ambalajında ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Yumurta, oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında ise 1 ay kadar muhafaza edilebilir.

Yemeklerinize koyacağınız birkaç yumurta (60-90 gr) balık veya beyaz et yerine geçebilmektedir. Kalori açısından et ve süt ile karşılaştırma yapıldığında ise, 55 gramlık bir yumurta, 40 gram yağlı sığır etine veya 100 gram yağlı süte eşdeğer olduğu bilinmektedir.

Yumurta sarısında oluşan koyu sarı açık sarı renk farklılığının sebebi ise tavuğun yemine göre değişmektedir. Tavuk yeminde önerilen miktarından daha fazla buğday bulunursa yumurta sarısı açık, mısır bulunursa koyu olmaktadır. Bu kadar basit. Ancak bu durumun yumurtanın besleyiciliği veya kalitesi bakımından herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Bugün sizlere Kabuklu Patates Omleti tarifimizi hazırladık. Siz siz olun, bir ara muhakkak Patatesli Kiş tarifimizide denemeyi unutmayın. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kabuklu Patates Omleti Malzemeleri

Kabuklu Patates Omleti Yapılışı

Kabuklu Patates Omleti Nasıl Yapılır?

5 tane küçük taze kabuklu patatesi yıkıyoruz ve bir tencereye alıyoruz. Üzerine çıkana kadar su ilave ediyoruz ve yumuşayana kadar haşlıyoruz. (Çatal yardımıyla haşlanma durumunu kontrol edebilirsiniz.) Haşladıktan sonra süzüyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra patatesleri kabuklarıyla birlikte 4-5 parça bölüyoruz.

Bir tavaya 2 yemek kaşığı sıvı yağ gezdiriyoruz. Hazırladığımız kabuklu patatesleri atarak biraz çeviriyoruz. Ayrı bir yerde çırptığımız 3 tane yumurtayı kabuklu patateslerin üzerine gezdiriyoruz. Altı kızarınca bir kapak yardımıyla ters çeviriyoruz. Pişince ocaktan alarak isteğe göre karabiber ve pul biber ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun…