KEK TARİFLERİ

Kahveli Kek Tarifi

Türk kahvesi bağımlısı olanlar bu kek tarifi tam size göre! Kahvenizi yudumlarken yanında bir dilim de kahveli kek efsane olmaz mı?

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Kahveli Kek
yourm yap
4.8

Tarife Başlamadan Önce

2013 yılında UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras listesinde yerini alan Türk kahvesi 14. yüzyıl başlarında Habeşistan'dan Kaffa (adından da anlaşılacağı gibi) yöresinden tüm dünyaya yayılmıştır. Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğu'dan bu güne kadar gelmiş en eski kahve hazırlama ve pişirme yöntemlerindendir. Özel tadı ve kokusu, olmazsa olmaz köpüğüyle farklı bir geleneği vardır. Ayrıca telvesi ile birlikte içilen tek kahve çeşididir. Ancak ufak bir not geçelim. Aslında doğru bilinen bir yanlıştan bahsedelim:  Su, sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden önce içilir ki Türk kahvesinin gerçek tadı alınabilsin diye...

Türk kahvesini İstanbul'a Osman Paşa'nın babası Özdemir Paşa getirmiş. Kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü döneminin sosyal hayatına damgasını vurmuş, saray mutfağında ve evlerde yerini alan kahve öncelikle güğümlerde pişirilirmiş. Öncelikle İstanbul'a gelen Türk kahvesi Tahtakale'den şehre yayılmıştır. Kısa sürede ise, gerek İstanbul'a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar gerekse Osmanlı elçileri sayesinde Türk Kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa'yı oradan da tüm dünyaya ulaşmıştır.

Önceleri Arap Yarımadası'nda kahve meyvesinin kaynatılmasıyla içiliyormuş ve çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içiliyormuş. Daha sonraları şimdilerde meşhur olan dibek kahvesi üretilmeye başlanmış. İzmir Kızlarağasın'da hala dibeklerde dövülen dibek kahvesi bulabilirsiniz.

Bizler de bugün Avrupa'dan tüm dünyaya ulaşan UNESCO kültürel mirası Türk kahvesinden mis gibi bir kek hazırladık. Yerken buram buram kahve kokusu alabileceğiniz bu tarifi çok seveceksiniz. Dilerseniz kahve ile hazırladığımız Tramisu tarifimize de göz atabilirsiniz...

Kahveli Kek Malzemeleri

Kahveli Kek Yapılışı

Kahveli Kek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 3 tane yumurtayı 1 su bardağı toz şekerle çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı süt, 1 yemek kaşığı Türk kahvesi 1 yemek kaşığı kakao, 1 su bardağı sıvı yağ, 3 su bardağı un, 1 tane kabartma tozu ve 1 tane vanilya koyup hepsini çırpıyoruz. Kek kalıbını tereyağı ile yağlıyoruz ve kabın içerisine 1 yemek kaşığı Türk kahvesi serpip kalıbın her yerine yayılmasını sağlıyoruz. Hazırladığımız malzemeyi içerisine döküp 200 derecelik fırında pişiriyoruz.