Karabiberli Patlıcan

Karabiberli Patlıcan Tarifi

Bol karabiberli fırında kızarmış patlıcan sarımsaklı yoğurtla birleşirse tadından yenmez. Nefis bir meze ya da ara sıcak tarifi karabiberli patlıcan...

4.8

HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcan, tropik iklimlerde yetişen bir sebze çeşididir. Milattan Önce 5. Yüzyılda ilk kez Hindistan civarında yetiştirildiği bilinmektedir. Daha sonra tüm dünyaya yavaş yavaş yayıldığı bilinen patlıcan, özellikle Doğu Akdeniz ülkeleri tarafından oldukça sevilen bir besindir.

Botanik sözlükler patlıcan için; “ılık iklimlerde senelik, tropik iklimlerde ise ufak bir ağaç şeklinde sürekli büyüyen oldukça uzun ömürlü bir kültür bitkisi” tanımını kullanmaktadır. 
Patlıcan, vakti zamanında Avrupa’nın belirli bölgelerinde deliliğe yol açtığı hatta ve hatta cüzzam, kanser, ağız kokusu gibi sağlık problemlerine sebep olduğu gerekçesiyle uzun yıllar boyunca hemen hemen hiç tüketilmemiş. Yani sanılanın aksine başta İtalya olmak üzere, tüm Avrupa mutfaklarına girişi yenidir desek yeridir. Aslında patlıcan nötr bir tada sahip, botanik olarak diğer sebzelere oranla pek fazla özelliği bulunmayan ve çokta çeşidi olmayan bir bitki. Ancak, hem dünyadaki en egzotik mutfaklarından biri olan Hint mutfağının gözbebeği, hem de artık Akdeniz yemek kültürünün olmazsa olmazlarından. Dünyanın en popüler “yenebilen bitkileri” sıralamasında patlıcan, önlerde yer alıyor. Dünyada, Hindistan’dan sonra en çok tüketildiği bölgeler ise sırasıyla Akdeniz ülkeleri ve özellikle Türkiye, sonrasında Uzakdoğu ülkeleri ve Latin Amerika geliyor. 

Domates Soslu Fırında Patlıcan tarifimizi girerken hep yoğurtla denediğimiz demiştik. Bugünde yoğurt var ama sadece yoğurt mu? Karabiberli Patlıcan tarifimiz parmak ısırtan cinsten. Şimdiden ellerinize sağlık…


Karabiberli Patlıcan Tarifi İçin Malzemeler

  • 4 tane patlıcan
  • 10 tane sivri biber
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Yarım tatlı kaşığı karabiber
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • Servis için sarımsaklı yoğurt

Karabiberli Patlıcan Tarifi Nasıl Yapılır?

4 tane patlıcanı zebra şeklinde soyup tuzlu suda bekletiyoruz. Bekletme işleminden sonra sıkıp hepsini bir kaba küp şeklinde doğruyoruz. 10 tane sivri biberi yıkayıp ortadan bölerek patlıcanların üzerine koyuyoruz. Üzerine 1 çay bardağı sıvı yağ koyup harmanlıyoruz. Yağlı kağıtlı fırın tepsisine alıp 200 derecelik fırında kızartıyoruz. Servis tabağına aldığımız patlıcanların üzerine yarım tatlı kaşığı karabiber ve tuz serpip harmanlıyoruz. Sarımsaklı yoğurt ile servis ediyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.8

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl