POĞAÇA TARİFLERİ

Karaköy Poğaçası Tarifi

Meşhur Karaköy poğaçasını kim sevmez ki? Hep deriz ya "olsa da yesek" diye... Bu tarifle kahvaltılarınızda ya da çay saatinizde Karaköy poğaçasına doyacaksınız...

  • ios-clock-outline 1 saat 15 dk
  • 21 kişi bu tarifi tamamladı
Karaköy Poğaçası

Karaköy Poğaçası Malzemeleri

Karaköy Poğaçası Yapılışı

Karaköy Poğaçası Nasıl Yapılır?

Bir kasede 1 su bardağı ılık süt, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 paket kuru mayayı eriyinceye kadar iyice karıştırıyoruz ve 5 dakika bekletiyoruz. Derin bir kaba 5 su bardağı unu koyup, ortasını açıyoruz ve mayalı karışımı ekliyoruz. 1 paket oda sıcaklığında margarin, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 tane yumurta ekleyip karıştırıyoruz. Bu arada hamura kenarlarından 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip birleşene kadar çok az yoğuruyoruz.Hamur hazır olunca üzerini streç filmle kaplayıp mayalanması için 30 dakika bekletiyoruz.

Ayrı bir kaseye 1 çay bardağı sıvı yağ koyup, elimizi önce sıvı yağa batırarak içindeki hava çıkana kadar mayalanan hamuru yoğuruyoruz. Hamurdan elimizi sürekli yağlayarak ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıyoruz. Mutfak tezgahını yağlıyoruz. Hamur toplarından birini tezgaha koyup üzerine sıvı yağ sürüyoruz. Parmaklarımızla hamuru genişletiyoruz ve zarf gibi katlıyoruz.. Ardından parmaklarımızı tekrar yağa batırıyoruz ve biraz önceki gibi hamuru açıp yağlayıp yeniden zarf gibi katlıyoruz. Son olarak hamura top şekli verip yağlı kağıtlı tepsiye diziyoruz. Tüm hamurları bu şekilde hazırladıktan sonra parmaklarınızla üzerilerine hafifçe bastırıyoruz ve 1 tane yumurta sarısı sürüp çatal yardımıyla çizikler yapıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 25 – 30 dakika üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.