TATLI TARİFLERİ

Karamelli Trileçe Tarifi

Son zamanların en meşhur tatlısı karamelli trileçe çok sevildi. Peki mis gibi vanilya ve karamel kokusuyla bu nefis lezzet nasıl yapılır?

  • ios-clock-outline 1 saat 30 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Karamelli Trileçe

Tarife Başlamadan Önce

Trileçe aslında İspanyolca iki sözcüğün birleşmesinden oluşmaktadır. Tres ve Leches, yani “Üç Süt” bu sözcüklerden de şöyle bir çıkarım yapılıyor Üç Sütlü Tatlı… Tatlının adı İspanyolca’dan geliyorsa bu da demek oluyor ki tatlının kökenin Güney Amerika. Neden olmasın? Biraz daha tarih sayfalarını kurcaladığımızda, 1800’lü yıllardan itibaren aslında Latin Amerika’da yapıldığını öğreniyoruz. Ancak bazı iddialar ise Ortaçağ Avrupasına Meksika'dan gittiği yönündedir. Kökeni neresi olursa olsun, Balkanlarda hazırlanan trileçenin diğer tüm bölgelerden daha fazla lezzete sahip olduğu söyleniyor.

Ülkemize geliş yeri ise Arnavutluk...  Arnavutça'da Trileqe olan ismi, Türkçe'ye de Trileçe adı ile girmiştir. Ülkemizde ki tüm Balkan göçmenleri tarafından bilinen bu tatlı, artık pastane vitrinlerinin de “celebrity”si…

Balkanlar’dan sadece soğuk hava dalgası mı geliyor sanıyorsunuz? O halde Arnavut Ciğeri ni unutuyorsunuz. Artık bir de trileçemiz var. Orijinal Trileçe tatlısı Keçi, Koyun ve Manda sütüyle üretilmekte, ancak “şimdi nereden bulalım keçi, manda sütü?” dediğinizi duyar gibiyiz. Sıkı durun! Çünkü evde de harikalar yaratacağınız Karamelli Trileçe tarifimizi paylaşıyoruz. Dikkat bağımlılık yapar demeyi de unutmayalım. Şimdiden afiyet olsun.

Karamelli Trileçe Malzemeleri

Karamelli Trileçe Yapılışı

Karamelli Trileçe Nasıl Yapılır?

1,5 su bardağı toz şeker ve 5 adet yumurtanın beyazını 10 dakika mikser ile çırpıyoruz. Kıvam alınca 5 yumurtanın sarısını teker teker ilave edip mikser ile çırpmaya devam ediyoruz. 1 paket vanilya, 1 paket kabartma tozunu da ekledikten sonra yavaşça 2 su bardağı unu eklemeye başlıyoruz ve aynı zamanda da mikserin hızını düşürüyoruz. Homojen kıvam elde edene kadar çırpıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz kabımızın içerisine hazırladığımız karışımı döküp önceden 180 derecede ısıttığımız fırında içi çekilene kadar pişiriyoruz. 10 dakikadan sonra çatal yardımı ile ara ara içinin pişip pişmediği kontrol ediyoruz. Piştikten sonra üstten bıçakla kesik izi yapıyoruz ve ters çevrilerek alt üst ediyoruz. Her tarafının eşit ıslanması için çatal yardımı ile delikler açıyoruz.

Süt Şerbeti Hazırlanışı;

3 bardak süt ve 2 paket kremayı bir tencerede kısıt ateşte krema eriyip ılımaya başladığında ocaktan alıyoruz. Hazırladığımız şerbeti eşit derecede tatlımızın üzerinde gezdirip içine çekmesi için bekliyoruz.

Karamelize Sos Hazırlanışı;

Bir tencerenin içerisine 1,5 su bardağı toz şekeri döktükten sonra kısık ateşte eriyene kadar tahta kaşık yardımı ile ara ara karıştırıp karameliz ediyoruz. Tamamen eridikten sonra ocağı kapatıp 50 gram tereyağımızı ve 1 paket kremamızı ilave edip karıştırıyoruz. Ilımaya bırakıyoruz. Daha sonra süt şerbetli tatlımızın üzerine döküp servis ediyoruz. Afiyet olsun...