KAHVALTILIK TARİFLER

Kaşarlı Ekmek Tarifi

Kahvaltınızda fırından yeni çıkmış pufidik ekmeklere yer açın. Kaşarlı ekmek tarifini hemen deneyin!

  • 3 kişilik
  • ios-clock-outline 20 dk
  • 24 kişi bu tarifi tamamladı
Kaşarlı Ekmek
yourm yap
4.8

Tarife Başlamadan Önce

Peynirin doğum yerinin Mezopotamya toprakları olduğu kabul edilir. Peynir kelimesi Türkçe olup, ilk defa Memluk Türkçesi’nde benir, penir, beynir olarak geçmiştir. Yazılı olan en eski öz Türkçe karşılığı ise Kaşgarlı Mahmut tarafından kaleme alınan Dîvânü Lugati’t-Türk kitabında geçmektedir; Udma ve udhıtma olarak. Udhıtmak Uygur Türkçesi’nde uyutmak anlamına gelir, Udhıtma udhıttı ise sütü uyutmak, uyumuş süt manasına gelir. Özetle peynir anlamında kullanılmıştır. 

Peyniri adeta bir sanata dönüştüren ilk topluluklar ise Antik Yunanlılar ve Romalılar’dır. Büyük Roma evlerinde sadece ve sadece peynir yapabilmek için özel mutfaklar yapılırmış. Asırlar önce öyle değer verilirmiş peynire. Ve yine Romalılar peynire yeni aromalar eklemeyi ve islendirme tekniklerini geliştirip, tüm imparatorluk içinde yaymışlardır. İmparatorluğun yıkılması ile birlikte yenilikçi rahipler bugün kullandığımız peynir çeşitlerinin çoğunun keşfinde destekleri yadsınamayacak kadar çoktur. Bölge bölge peynirin tadı da değişmektedir. Avrupa’da yapılan peynirler daha serin olduğu için daha tuzsuzdur. Ancak sıcak bölgelerde peynirleri yüksek ısılara maruz bırakmamak için çok ekşi ve tuzlu olmaktadır.
 
Dünya üzerinde en fazla peynir üreten ülke Amerika. Her ne kadar en fazla peyniri Amerika üretsede tüketim konusuna gelince Yunanistan ve Fransa kişi başına en fazla peynir tüketen ülkeler arasında. Yılda ortalam 25 Kilo kişi başı tüketim. Yıl yıl bakıldığında bu rakam Amerika’da 14 Kilo ve ülkemizde ise kişi başı yılda ortalama 6 Kilo’dur.

Peynir kokusu hakkında da biraz bilgi verecek olursak, peynir kokusu ve ayak Limburger peyniri çoğunlukla güçlü ve hoş olmayan kokusuyla ünlenmiştir. Bunun en önemli sebebi ise brevibacterium linens adlı bakteridir. Bu bakteri insan derisinde de bulunan ve kokuya neden olan bakteridir.

Yumurtalı Ekmek sevilir ama bugün sizler için mis kokulu bir kahvaltılık hazırladık; Kaşarlı Ekmek tarifimiz için haydi mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kaşarlı Ekmek Malzemeleri

Kaşarlı Ekmek Yapılışı

Kaşarlı Ekmek Nasıl Yapılır?

Bir kaba 100 gram kaşar rendeliyoruz. Üzerine 2 tane yumurta kırıp çatal yardımıyla karıştırıyoruz. 6 dilim ekmeğin üzerine biraz zeytinyağı gezdiriyoruz. Kaşarlı harçtan ekmeklerin üzerine paylaştırarak sürüyoruz. Yağlı kağıt koyduğumuz tepsiye dizip 190 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.