KAHVALTILIK TARİFLER

Yumurtalı Ekmek Tarifi

Yumurta sevenler için vazgeçilmez, kolay hazırlanabilecek doyurucu bir kahvaltılık tarifi; Yumurtalı ekmek

  • ios-clock-outline 25 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Yumurtalı Ekmek

Tarife Başlamadan Önce

Yumurta, yüksek oranda protein içerirken aynı zamanda 10 temel aminoasiti de bileşeninde barındırır. Sadece bu kadar mı? Tabi ki değil, yumurta  da A, D, E vitaminleri, thiamin, niacin, riboflavin, demir ve fosfordan oluşan 11 temel gıda da bulunmaktadır. 

Yumurta çok çabuk bozulan gıdaların başında gelir. Kendi karton ambalajında ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Yumurta, oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında ise 1 ay kadar muhafaza edilebilir.

Amerika’da bir üniversitede yapılan araştırmada, özellikle sabah kahvaltılarında yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Yumurta da yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan ‘lösin’ amino asidi mevcuttur. Bu amino asit vücuttaki yağının yakılmasında önemli rol oynamaktadır. Aynı üniversite 10 hafta süren bir araştırmasında, sabah kahvaltısında yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi ‘lösin’ amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, sabah kahvaltılarında karbonhidrat zengini beslenen kişilere oranla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerini belirlemiştir. 

Yemeklerinize koyacağınız birkaç yumurta (60-90 gr) balık veya beyaz et yerine geçebilmektedir. Kalori açısından et ve süt ile karşılaştırma yapıldığında ise, 55 gramlık bir yumurta, 40 gram yağlı sığır etine veya 100 gram yağlı süte eşdeğer olduğu bilinmektedir.

Yumurta sarısında oluşan koyu sarı açık sarı renk farklılığının sebebi ise tavuğun yemine göre değişmektedir. Tavuk yeminde önerilen miktarından daha fazla buğday bulunursa yumurta sarısı açık, mısır bulunursa koyu olmaktadır. Bu kadar basit. Ancak bu durumun yumurtanın besleyiciliği veya kalitesi bakımından herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Bugün sizler için sabah kahvaltısına harika bir lezzet hazırladık; Yumurtalı Ekmek tarifimiz için doğru mutfaklara. Bu arada Patatesli Yumurta tarifimizde haftasonu sabahlarına alternatifimiz olsun. Şimdiden ellerinize sağlık...

Yumurtalı Ekmek Malzemeleri

Yumurtalı Ekmek Yapılışı

Yumurtalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Bir kaba 2 yumurta kırıyoruz ve yarım çay bardağı su ile bir tutam tuz ekliyoruz. Bu karışımı el çırpıcısıyla çırpıyoruz ve 6 dilim bayat ekmeğini tek tek bu karışıma batırarak tavada sıvı yağla kızartıyoruz. Afiyet olsun… Pişirme öneri: Ekmekleri kızarttıktan sonra sıcakken üzerlerine toz şeker serperek de farklı bir tat yakalayabilirsiniz.