HAMUR İŞİ TARİFLERİ

Kaşarlı Pide Tarifi

Artık dışarıdan pide siparişi vermek yok! Evde kolayca pide hamuru hazırlayabilir, uzayan kaşarıyla nefis bir kaşarlı pide yapabilirsiniz...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Kaşarlı Pide
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Peynirin doğum yerinin Mezopotamya toprakları olduğu kabul edilir. Ancak peynirin sanata dönüştüren ilk topluluklar ise Antik Yunanlılar ve Romalılar’dır. Büyük Roma evlerinde sadece ve sadece peynir yapabilmek için özel mutfaklar yapılırmış. Düşünebiliyor musunuz? O kadar önem verilirmiş asırlar önce peynire… Ve yine Romalılar peynire yeni aromalar eklemeyi ve islendirme tekniklerini geliştirip, tüm imparatorluk içinde yaymışlardır. İmparatorluğun yıkılması ile birlikte yenilikçi rahipler bugün kullandığımız peynir çeşitlerinin çoğunun keşfinde destekleri yadsınamayacak kadar çoktur. Bölge bölge peynirin tadı da değişmektedir. Avrupa’da yapılan peynirler daha serin olduğu için daha tuzsuzdur. Ancak sıcak bölgelerde peynirleri yüksek ısılara maruz bırakmamak için çok ekşi ve tuzlu olmaktadır.
 
Her ne kadar peynirin tarihi insanlık tarihi kadar eski olsa da, sevilen peynir çeşitlerinden biri olan kaşar peynirinin tarihi o kadar eski değildir. Günümüzden birkaç asır önce Yahudi bir kız tarafından yapılmıştır. Bu elde edilen yeni lezzet öncelikle dönemin tad uzmanı olan Haham’a tattırılmış, Haham peynirin tadını beğendiği için “yenilebilir” manasına gelen “kaşar” ifadesini kullanmıştır. İşte o günden günümüze kaşar bu isimle anılmaktadır. Yurdumuzda da üretilen ve yaygın olarak kullanılan sarımtrak renkli bu peynir, tekerlek biçimindedir. Genellikle koyun sütünden yapılır ve olgunlaşma süresine göre de taze veya eski kaşar adını alır. 

Kıymalı Pide genellikle en beğenilen lezzetlerdendir. Ancak bugün sizlere damaklara şenlik Kaşarlı Pide tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kaşarlı Pide Malzemeleri

Kaşarlı Pide Yapılışı

Kaşarlı Pide Nasıl Yapılır?

Bir kapta 30 gram yaş mayayı 1 su bardağı ılık suyun yarısıyla eritiyoruz.

Bir kaba 3 su bardağı un koyup ortasını açıyoruz ve erittiğimiz mayayı döküyoruz. Geri kalan yarım su bardağı ılık suyu üzerine döküyoruz. 1 tatlı kaşığı toz şeker, 3 yemek kaşığı tereyağı koyup 1 tane yumurta kırıyoruz ve ortadan yoğurmaya başlıyoruz. (Un az gelirse ilave edebilirsiniz) Bir cam kaba koyup üzerini streç film ile kapatıyoruz. 2-3 saat dinlendiriyoruz. Hamur kabarınca tezgaha alıp yoğuruyoruz ve ikiye bölüyoruz. Tezgaha un serpip oval şekilde açıyoruz. Rendelediğimiz 200 gram kaşarı pidenin üzerine serpiyoruz ve kenarlarını içe doğru katlıyoruz. 1 çırpılmış yumurta sarısını pidenin kenarlarına sürüyoruz ve 20 dakika yağlı kağıtlı tepside dinlendiriyoruz. Dinlendikten sonra 200 derecelik fırında pide kızarana kadar pişiriyoruz. Çıkardıktan sonra hamurun kenarlarına tereyağı sürüp servis yapıyoruz.