Kırmızı Biberli Fırın Palamut

Kırmızı Biberli Fırın Palamut Tarifi

Fırında pişen, evi kokutmayan nefis balık :) Üstelik hem nefis hem de tarifi kolay. İşte karşınızda kırmızı biberli fırın palamut!

4.8

Tarife Başlamadan Önce

Palamut; Uskumru, torik ve orkinosu içeren Scombridae familyasına üye bir balık çeşididir. Sürüler halinde yaşayan, pulsuz siyah etli göçmen bir balık türüdür. Sırtı çizgili, karnı gümüş renkte olur. Uzunluğu ise yaklaşık 1 metreye kadar vardır. Palamut balıkları, sıcak ve ılık denizlerin genellikle sahillerinden uzakta bazen de sahillerine yakın yerlerinde yaşarlar. Bu yüzeysel balıklar çok hızlı büyüler. Bahar aylarında beslenmek için Karadeniz’e çıkıp sonbahardan itibaren kışlamak için Marmara’ya, Çanakkale’ye kadar iner. Etçil balıklardır. Beslenirken sürü halindeki balıklara saldırarak yerler. Genelde bu balıklar uskumru, kolyoz, istavrit, hamsi, sardalya olur. Ülkemiz denizlerinden Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de yaygın olarak bulunurlar. Ancak bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülmekle birlikte en lezzetlileri karadeniz ve marmarada avlanılan türüdür.

Marmara ve Karadeniz palamutları baştan kuyruğa doğru muntazam çizgiler halinde giden, dördü koyu, üçü açık renkte 7 adet bant bulunur. Ege denizinde yaşayan tombik, benekli orkinos ve yazılı orkinos adları ile bilinen akrabasında ise sırttan karına doğru dalgalar halinde hemen hemen 16 adet alacalı bant ve karın bölgesinde en az üç adet siyah benek bulunmaktadır. Bu türün eti hakiki palamuta göre hiç güzel değildir. Balık sevenler ayrımı bilir ve çok beğenilmez. Ve ne yazık ki balıktan çok anlamayanlar ise bu özelliği bilmeyip palamut adı ile aldıkları bu balığı beğenmez ve palamuttan soğur. Palamut avlama mevsimi Ağustos ayında başlar. Önce Karadenizden sürüler halinde vanoz ve çingene palamutu geçer. Daha sonra Eylül oldu mu palamut gelmeye başlar. Palamutun en leziz olduğu dönem ise Eylül ayı başından Şubat ortalarına kadar olan zamandır.

Kapya Biberli Ciğer Kavurma tarifimizde kırmızı biber enfes oluyorda, palamutta olmaz diyenlerdenseniz yanıldığınızı ispatlamak için sizi mutfağınıza bekleriz. Çünkü sizlere bugün nefis Kırmızı Biberli Fırın Palamut tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…


Kırmızı Biberli Fırın Palamut Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 tane soğan
 • 2 tane kırmızı biber
 • 5 tane sarımsak
 • 4 tane domates
 • 1 tane kesme şeker
 • 1 avuç doğranmış maydanoz
 • Yarım çay bardağı su
 • Tuz 
 • Karabiber
 • Sıvı yağ

Kırmızı Biberli Fırın Palamut Tarifi Nasıl Yapılır?

1 soğanı ve 2 kırmızı biberi jülyen doğruyoruz ve yağda kavuruyoruz. Üzerine 5 tane sarımsak doğruyoruz. Küp küp doğranmış 4 domatesi de içerisine ekliyoruz. 1 kesme şeker, 1 avuç doğranmış maydanoz, yarım çay bardağı su, tuz ve karabiberi de ilave ettikten sonra 1 taşım kaynatıyoruz. Bu karışımı cam bir fırın kabına döküyoruz. 

Yıkanmış ve doğranmış palamut dilimlerini malzemenin içerisine yerleştiriyoruz. Palamutların üzerine çok az sıvı yağ ve tuz gezdirip 180 derecelik fırında palamutlar kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun...

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
19 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.8

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 2620 üye,
 • 1769 tarif,
 • 900 makale
Şimdi ücretsiz katıl