DİĞER TARİFLER

Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi

Lokantalarda ikram edilen kırmızı lahana turşusu yediklerimiz arasında en lezzetlisidir. Peki lokanta usulü kırmızı lahana turşusu evde en güzel şekilde nasıl yapılır?

  • ios-clock-outline 25 dk
  • 4 kişi bu tarifi tamamladı
Kırmızı Lahana Turşusu
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Lahana sebzesinin kökeni olarak Asya ve Akdeniz bilinmektedir. Bugün artık yetiştirilmekte olan beyaz ve kırmızı baş lahanalar, karnabahar, yaprak lahanası, Brüksel lahanası ve alabaş gibi Lahanagiller familyasına üye sebzelerin yabani formu, Brassica oleracea’dır. Bu yabani lahana formunu daha çok, Batı Avrupa sahillerinde ve Akdeniz bölgesi çevresinde görmek mümkündür. 

Günümüzden yüzlerce yıl evvel lokman hekimler kırmızı lahananın faydalarını, lahananın ay ışığında büyümesinden esinlenerek " ayın gücü/kuvveti " olarak bağdaştırıyorlardı. Günümüz beslenme uzmanları ise lahananın C vitamini ve içeriğinde yüksek miktarda ihtiva ettiği sülfür sebebiyle güçlü bir sebze olduğu hususunda hemfikir. Kırmızı lahana, bol miktarda lif, protein, flot, C ve K vitaminleri içerir. Sodyum ve potasyum açısından da zengin olan lahana aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko içermektedir.

Bugün hala tüm Avrupa ülkelerinde lahana suyu mide ülseri için bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kırmızı lahana içerdiği folik asit sebebiyle hamile kadınların tüketmesi gereken en önemli sebzelerdendir. Çünkü kadınların omurganın bir yanının açık olması hastalığına yakalanmış bir çocuk doğurma riskini sıfıra indirir. 

Kırmızı Havuç Turşusu olur da, Kırmızı Lahana Turşusu olmaz mı? Hem de nefis olur :) Şimdiden ellerinize sağlık…

Kırmızı Lahana Turşusu Malzemeleri

Pişirme önerisi

* Bu tarifle lokanta usulü bir kırmızı lahana turşusu elde edebilirsiniz.

Kırmızı Lahana Turşusu Yapılışı

Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

1 tane orta boy kırmızı lahanayı bir tahta üzerinde çok ince olacak şekilde  ince ince doğruyoruz. Doğradığımız kırmızı lahanaları derin bir kaba alıyoruz. Kırmızı lahanaların üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyerek tuzla birlikte iyice yoğurarak harmanlıyoruz. Bu şekilde en az 10 dakika bekletiyoruz. Tuzla birlikte beklettiğimiz kırmızı lahanaları 2 tane orta boy kavanozlara bastırarak dolduruyoruz. Dilerseniz 1 büyük kavanoza da doldurabilirsiniz.

Ayrı bir kapta 1 su bardağı üzüm sirkesi, 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı limon tuzunu kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Hazırladığımız sirkeli karışımı kavanozlardaki kırmızı lahanaların üzerine döküyoruz. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapattıktan sonra buzdolabına koyuyoruz ve bu şekilde 3-4 gün bekletiyoruz. Buzdolabında beklettiğimiz kırmızı lahana turşumuz artık servise hazır. Afiyet olsun...