SALATA TARİFLERİ

Kırmızı Lahanalı Havuç Salatası Tarifi

Kırmızı lahana ve havuç kullanarak birçok yeşil salata hazırlıyoruz zaten. Ancak bu sefer kırmızı lahanalı havuç salatasını, nefis mayonez ve yoğurtla birleştirdik.

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 20 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Kırmızı Lahanalı Havuç Salatası

Tarife Başlamadan Önce

En yaygın bahçe sebzelerinden biri olan havuç, antioksidanlar ve minerallerin yanı sıra A, B kompleksi, C ve E Vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

*Havuç çok iyi bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde hem serbest radikallere karşı mücadele eder, hem de kanın temizlenmesi ve sirkülasyonunu hızlandırma noktasında önemli görevler üstlenir. Damarlarda tıkanmaya izin vermediği için kalp sağlığını korur.
*Zengin miktarda beta karoten içerdiğinden kanserle en iyi mücadele eden besinlerin başında gelir.
*A vitamini eksikliği gözlerde görme sorunlarına yol açar. Beta karoten açısından zengin besinler tüketmek göz sağlığımız için oldukça önemlidir.
*Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan dolayı meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalıklara karşı beyin sağlığını korur. 
*Havuç içinde barındırdığı lifler sayesinde sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı devamlılığını sağlar.
*Her ne sebepten olursa olsun hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar.
*Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. 
*Ve yine antioksidanlar, kalsiyum ve folik asit sağlamakla birlikte yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olur.

Tüm bu muhteşem özellikleriyle havuç, beslenmenizin vazgeçilmezlerinden olmalıdır diyor ve geliyoruz bugünkü tarifimize; Kırmızı Lahanalı Havuç Salatası en az Soslu Havuç Salatası tarifimiz kadar leziz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kırmızı Lahanalı Havuç Salatası Malzemeleri

Kırmızı Lahanalı Havuç Salatası Yapılışı

Kırmızı Lahanalı Havuç Salatası Nasıl Yapılır?

Yarım kırmızı lahanayı (siz çok yapmak isterseniz bütün kırmızı lahanayı da kullanabilirsiniz.) yıkıyoruz ve 2 yemek kaşığı tuzla ovuyoruz. Ovduktan sonra yıkamadan üzerine sıcak su ilave edip su soğuyana kadar bekletiyoruz ve süzdükten sonra iyice yıkıyoruz.

Sos için: Bir kapta 7 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı mayonez ve 1 diş ezilmiş sarımsağı karıştırıyoruz.

Yıkadığımız lahanaları sıkarak bir kaba alıyoruz. Üzerine 2 tane soyulmuş ve yıkanmış havuç rendeliyoruz ve hazırladığımız yoğurtlu sosu döküp hepsini harmanlıyoruz. Hazırladığımız salatayı servis tabağına alıyoruz. Afiyet olsun…