Soslu Havuç Salatası

Soslu Havuç Salatası Tarifi

Et yemeklerinin yanında çoban salatadan sıkılanlar için nefis bir havuç salatası...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Sağlığımız için oldukça yararlı bir besin olan Havuç ve onun süper güçlerine göz atmaya hazır olun.

*Erken Yaşlanmak mı, O da Ne?..
Havucun içinde bulunan folik asit, lif ve magnezyum ile beta-karoten resmen gençlik aşısıdır.

*Bağırsaklarımız Emin Ellerde…
Sindirim sorunlarınız varsa çiğ havuç önerilir. Neden? Çünkü havucun içinde bulunan A vitamini mide ve bağırsak zarlarını korur ve yenilenmesine yardımcı olur. İshal ve kabız şikayetlerini azalttığı bilinir. 

*Kansere Karşı Koruma Kalkanı...
Vücudumuzu serbest radikallerin zararlı yan etkilerinden korur. Düzenli olarak havuç tüketmek dejeneratif hastalıkların riskini azaltır. Beta-karoten özellikle akciğer, ağız ve meme kanserine karşı ciddi koruma sağlar.

*Mide Dostudur...
Düzenli çiğ havuç tüketmek, mide sağlığımıza çok yararlıdır. Mide ekşimesi problemini giderdiği bilinmektedir. Ayrıca Gastrit ve Ülser gibi hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.

*Bebek ve Çocuklar İçin Önemi Büyük...
Bebeklerde ki sindirim problemlerini giderir. Havuç, bebeklerin mide sağlığını geliştirip, alyuvar oluşumunu desteklediği için anne sütünden kesildikten sonra doktorunuz ile birlikte düzenleyeceğiniz beslenme programında yer verilmesi gereken besinlerin başında gelir.
Katı beslenebilen çocuklar için hafta da 2 defa haşlanmış havuç önerilir.

*Kan Şekeri Seviyesi Olması Gereken Düzeyde…
Şeker hastalarına havuç mutlaka çiğ önerilir, pişirildiğinde havucun glisemik değeri artar. Ayrıca çiğ havuç yavaş emildiğinden hiperglisemiyi tetiklemez. 

*Bağışıklık Sistemini Güçlendirir...
Havucun içinde bulunan A vitamini ve beta-karoten sayesinde savunma sistemimiz sağlıklı bir hale gelir. Vücudumuzda ki, savunma hücreleri geliştirmeye yardımcı olur.

*Zihni Canlandırır...
Beyin sağlığımızı fosfor ve potasyum sayesinde geliştirip, güçlendirir. Bu iki madde sinirlerin yeniden oluşmasına yardımcı olur. 

*Felç Riskini Azaltır...
Amerika'da yapılan bir araştırma da düzenli olarak havuç tüketen kişilerin, tüketmeyenlere oranla felç ve inme gibi ani gelişen hastalıklara daha az yakalandığı görülmüştür.

Böyle sağlıklı bir besin yurdumuz topraklarında iyi ki çokça yetiştirilebiliyor. Ve bizde kolay erişim sayesinde mahrum kalmamış oluyoruz. Gelelim bugünkü tarifimize, kendisi Cevizli Havuç Salatası tarifine alternatif olarak geldi :) Soslu Havuç Salatası tarifimiz pek leziz. şimdiden ellerinize sağlık…


Soslu Havuç Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 tane havuç
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 3 yemek kaşığı tava yoğurdu
  • 1 yemek kaşığı mayonez
  • 1 tane sarımsak

Soslu Havuç Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tavada 3 tane rendelenmiş havucu yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Bir kapta 3 yemek kaşığı tava yoğurdu, 1 yemek kaşığı mayonez ve 1 tane ezilmiş sarımsağı karıştırıyoruz. Üzerine kavurduğumuz havuçları ilave ederek harmanlıyoruz ve servis yapıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir