Kışlık Barbunya

Kışlık Barbunya Tarifi

Kışlık turşular kurulur, kışlık salçalar hazırlanır. Kuru bakliyatlardan barbunya en başta gelir. Kışın konserve kullanmaktansa en güzeli kışlık barbunya hazırlamak.

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Baklagiller familyasından gelen barbunya, kabuk rengi, pembe-beyaz ve çoğunlukla beyaz renge sahiptir. Bu renkleri ile de fasulyeden ayrılır. Türk mutfağının da sıklıkla tüketilen vazgeçilmez soğuk lezetlerinden biridir. Anavatanı Orta Amerika olan barbunya, Amerika’nın keşfinden sonra tüm dünyaya yayılan bir protein deposu olmuştur. Barbunya bitkisinin Avrupa’da ki ilk izlerine bakıldığında 16. yüzyıla kadar gidilir. Doğanın bizlere mucizesi Barbunya. Vücuda doygunluk hissi veren karbonhidrat alımını en doğal yollardan barbunya sağlamaktadır.

Barbunyanın insan sağlığına faydaları da say say bitmeyen türden. Gelin bazılarını beraber öğrenelim; Barbunya sebzesinin kemikler için yararları göz önünde bulundurulduğunda büyüme çağında ki çocuklar içinde vazgeçilmez bir yemek olmalı. Ne yapıp edip çocuklara barbunyayı mutlaka sevdirmeli aileler. Özellikle sizlere tavsiyemiz; Buğdaylı Kuru Barbunya Çorbası tarifimizdir. Çünkü kendisi tam bir lezzet ve şifa deposu. Nerede kalmıştık? Evet, barbunyanın insan vücuduna faydalarını öğreniyorduk devam edelim; vücudun sağlıklı gelişimi için haftada en az bir hatta mümkünse iki kez barbunya tüketilmelidir. Kandaki şeker miktarını dengeler. Böbrekler için faydalıdır hatta böbrek taşlarının düşürülmesinde de etkili olduğu bilinir. Vücuda enerji verir, bedensel yorgunluğu dindirir. Potasyum ve magnezyumun içeriğinde yüksek seviyede bulunmasından dolayı kalp hastalıklarını önlemeden fayda sağlar. Bilindiği üzere magnezyum vücutta ki kan, oksijen ve besin akışını arttırır. Zehirlenme vakalarından sonra iyileşme sürecini kısaltır. Siyatik ve romatizmal ağrıların iyileşmesinde yardımcı olur. Oksijen ve kan akışını hızlandırarak zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. İçeriğinde yüksek oranda bulunan protein, lifler ve diğer besleyici maddeler sayesinde hücrelerin kendini yenileme sürecini hızlandırır. Çinko oranının yoğun oluşu sayesinde, cilt lekelerinin giderilmesini sağlayarak, yeni leke oluşmasını da önler. Cilde canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Uzun süreli zindelik ve enerji verir. İzoflavon yönünden zengin olduğu için kanser hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini engeller. Kalp ritmini düzenleyerek çarpıntıyı giderir.

Bugün sizler için Kışlık Barbunya tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kışlık Barbunya Tarifi İçin Malzemeler

  • 5 kilo barbunya
  • Buzdolabı torbası

Pişirme Önerisi

Biz 5 kilo barbunya kullandık. Ancak siz eğer daha kalabalık bir aile iseniz çok daha fazla kilo barbunya kullanabilirsiniz.

Kışlık Barbunya Tarifi Nasıl Yapılır?

5 kilo barbunyayı kabuklarından ayıklayıp yıkıyoruz. Süzgeçte suyu iyice gidene kadar süzdürüyoruz. Süzüldükten sonra buzdolabı torbalarına dolduruyoruz. Buzdolabı torbalarına doldurduktan sonra torbaların ağzını kapatıp barbunyaları dondurucuya koyuyoruz. İstediğimiz zaman barbunyaları dondurucudan çıkartıp çözülmeden kullanabiliriz. Şimdiden yapacağınız taze barbunya yemekleri için afiyetler olsun... 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2580 üye,
  • 1740 tarif,
  • 891 makale
Şimdi ücretsiz katıl