DİĞER TARİFLER

Kışlık Enginar Tarifi

Yazın taze enginarla nefis yemekler yapıyoruz. Ancak kışın enginar bulamıyoruz ve konserve almak zorunda kalıyoruz. Bu tarifle artık kışın da taze enginar yiyebileceğiz.

  • ios-clock-outline 25 dk
  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Kışlık Enginar
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Enginar, her derde deva özel bitki. Enginar ve yaprakları cynarin içerdiği için karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki kolesterol ve amonyak miktarını azaltır. Yüksek A ve B vitamini içerdiğinden atardamar kireçlenmesini önlemektedir. Ayrıca safra kesesi rahatsızlıklarını gidermekte birebirdir. Tüm bunların dışında afrodizyak etkisi ile cinsel gücü artırıcı, ateş düşürücü, idrar arttırıcı, vücudu kuvvetlendirici ve iştah açıcıdır. Romatizma, sarılık ve ishale iyi gelir. Yorgun sinirlerin tedavisinde de yardımcı rolü mevcuttur.

Sonbahar mevsimine kadar enginarı semt pazarlarından, marketlerden temin etmemiz mümkün. Peki ya kışın ne yapacağız? İşte tarifi kolay bir bilgi ile karşınızdayız bugün; Kışlık Enginar hazırlıyoruz. 

Kışlık Enginar Malzemeleri

Kışlık Enginar Yapılışı

Kışlık Enginar Nasıl Yapılır?

Ayıkladığımız enginarları yıkıyoruz ve tek tek üzerlerine limon suyu gezdirip yediriyoruz. Buzdolabı poşetlerine üçer ya da dörder tane koyarak ağzını kapatıyoruz ve dondurucuya koyuyoruz.