Közlenmiş Kırmızı Biberli Kağıtta Levrek

Közlenmiş Kırmızı Biberli Kağıtta Levrek Tarifi

Közlenmiş tadıyla farklı bir lezzet katan kırmızı biberler ve mis kokusuyla kendine çeken defne yaprakları... İşte levreğin en güzel hali!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Lezzetli balık denilince akla ilk gelenlerden olan Levrek, kış mevsiminin hem bol miktarda bulunan hem de bol miktarda tüketilen balığıdır. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle insan sağlığına faydalı bir balık türüdür. Fusiform şeklinde ve gümüş rengindedir. Levrek balığının orta boyu yetişkin bir insanı doyurur. Ülkemizde en çok Marmara, Akdeniz ve Karadeniz sularında bulunmaktadır. Moronidae ailesine üye olan Levrek, Latince tür ismi Dicentrarchus Labrax’tır. Protein açısından en zengin balık olup, gerek ülkemizde gerekse dünyada en çok tüketilen balık türlerinden biridir.

Levrek balığı protein deposu olmasının yanı sıra aynı zamanda omega6, çinko, sodyum, selenyum, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12 ve D vitaminlerini de içermektedir. Levrek balığının en önemli faydası ise kas fonksiyonlarını düzene sokmayı başaran proteinler içermesidir. İçinde barındırdığı protein miktarı, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük kısmını tamamlar. Orta boy 100 gramlık bir levrekte, 24 gram kadar protein bulunur. Kalp ve damar hastalıklarını ve düşük kolesterolü önler. Kan basıncını dengede tutar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Kağıtta Levrek tarifimizden bir tık farklı bir lezzetle karşınızdayız bugün. Közlenmiş Kırmızı Biberli Kağıtta Levrek tarifimiz damaklarda iz bırakıyor. Şimdiden ellerinize sağlık...

Dikkat: Levrek balığının insan sağlığına karşı tehlikeli komplikasyonları bulunmaz ancak tüketiminden sonra yeşil çay ve çeşitli bitki çaylarının içilmemesi gerekir. Çünkü, yeşil çay ve Bitki Çayları levrek balığında bulunan civanın kana emilmesine engel olur.


Közlenmiş Kırmızı Biberli Kağıtta Levrek Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 tane közlenmiş kırmızı biber
 • 1 büyük levrek
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 4 defne yaprağı
 • Yağlı kağıt
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1 servis kaşığı kırmızı lahana

Közlenmiş Kırmızı Biberli Kağıtta Levrek Tarifi Nasıl Yapılır?

Levreğimizi ayıklayıp yıkıyoruz. Temizlediğimiz levreğimizi dörde bölüp yağlı kağıtlara yerleştiriyoruz. 4 tane közlenmiş kırmızı biberi jülyen usulü doğruyoruz ve levreklerin üzerine koyuyoruz. 4 tane defne yaprağını da üzerine ekliyoruz. Yarım çay bardağı sıvı yağı eşit şekilde levreklerin üzerinde gezdiriyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Balıklarımızı yağlı kağıtlara sarıyoruz ve ağızlarını bir tutmaç yardımıyla bağlıyoruz. 160 derecelik fırında 20 dakika pişiriyoruz. Balığımızı jülyen usulü doğranmış 1 servis kaşığı kırmızı lahana üzerinde servis ediyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
13 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 3050 üye,
 • 1920 tarif,
 • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl