Kağıtta Levrek

Kağıtta Levrek Tarifi

Mis gibi defne kokusuyla fırında çok sağlıklı ve çok lezzetli kağıtta levrek tarifi

4.9

KAÇ KİŞİLİK
2 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Levrek, ülkemiz sularında en çok Marmara, Akdeniz ve Karadeniz sularında bulunmaktadır. Moronidae ailesine üye olan Levrek, Latince tür ismi Dicentrarchus Labrax’tır. Protein açısından en zengin balık olup, gerek ülkemizde gerekse dünyada en çok tüketilen balık türlerinden biridir. 

Bazen acı su bölgelerde yaşasalarda aslında onlar denizlerin ılık ve sığ bölgelerinde yaşamayı severler. Gezgin bir tür olmadıkları için yerlerinden pek ayrılmazlar. Yaşamak için kuytu alanları tercih ederler. Batık gemiler, kaya oyukları levrekler için idealdir. Grup halinde gezerler. Ocak ve Mart aylarında ürerler. 500.000-2.000.000 arası yumurta bırakabilmektedirler. Ömürleri ortalama 20 yıldır. Boyları ise genel olarak 50-60 santim olup, zaman zaman nadirde olsa 1 metre olduğuda görülmektedir. Levreklerin 40 santimden küçük olanlarına ispendekismi denmektedir. Etçildirler. Genellikle karides, yengeç ve minik kurtlarla beslenirler. Sadece çiftliklerde yetiştirilen levrekler her dönem yağlı ve lezzetlidir. Solungaç kapağının üst kısmında dikene benzer bir çıkıntı vardır. Omur sayısı 12-13 adettir. Vücutlarının tamamı pullarla kaplıdır. Füzeyi andıran bir formları vardır. 100 gramlık bir levrek balığından ortalama 24 gram kadar protein bulunur. Gümüş rengindedir.

Bugün sizler için Kağıtta Levrek tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Közlenmiş Kırmızı Biberli Kağıtta Levrek tarifimizi de denemelisiniz, bizden söylemesi. Şimdiden ellerinize sağlık...

Dikkat: Levrek balığının insan sağlığına karşı tehlikeli komplikasyonları bulunmaz ancak tüketiminden sonra yeşil çay ve çeşitli bitki çaylarının içilmemesi gerekir. Çünkü, yeşil çay ve Bitki Çayları levrek balığında bulunan civanın kana emilmesine engel olur.


Kağıtta Levrek Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane levrek fileto
  • 6 tane çeri domatesi
  • 6 tane arpacık soğan
  • 2 tane defne yaprağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber

Kağıtta Levrek Tarifi Nasıl Yapılır?

1 tane levreği fileto şeklinde kestiriyoruz. Filetoları yıkayıp derisi alta gelecek şekilde yağlı kağıdın içerisine koyarak fırın tepsisine alıyoruz. Üzerlerine tuz ve karabiber serpiyoruz. 6 tane yıkayıp ortadan böldüğümüz çeri domateslerini filetoların üzerlerine koyuyoruz. 6 tane de ayıklanmış arpacık soğanı bütün şekilde koyuyoruz. 2 tane defne yaprağını da üzerine ekliyoruz. Üzerine biraz daha tuz ve karabiber serpip 2 yemek kaşığı sıvı yağ gezdiriyoruz. Yağlı kağıdı üzerine hava almayacak şekilde kapatıyoruz. 200 derecelik fırında kapalı şekilde 30 dakika pişirip üzerini açtıktan sonra 10 dakika daha pişirip servis yapıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
15 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.9

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl