Közlenmiş Patlıcanlı Çoban Salatası

Közlenmiş Patlıcanlı Çoban Salatası Tarifi

Çoban salata ve patlıcan salatasını sürekli ayrı ayrı yapıyoruz. Peki közlenmiş patlıcanlı çoban salatası denediniz mi?

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcan, yaz sebzelerinden bir tanesidir. Ürünü verebilmek için yaklaşık olarak 6 aylık bir bakıma ihtiyacı vardır. Ilık ve az yağış alan bölgelerde rahatlıkla büyüyen bu sebze, çetin kış soğuklarına ve dona karşı dayanıksızdır. Bu nedenle de yetiştirilmek istendiğinde hava koşulları mutlaka hesaba katılmalıdır. Patlıcanın rahatça büyümesi ve iri iri meyve vermesi için 25-33 derece sıcaklık yeterli olur. Kumlu topraklarda bereketli olur. Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinin keskin soğuğu, İç Anadolu bölgesinin sıcak soğuk farkı, Karadeniz bölgesinin çok yağışlı olması, Güneydoğu Anadolu bölgesininde aşırı sıcakları patlıcan yetiştiriciliği için uygun değildir. Ancak yurdumuzun özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde istenilen patlıcan üretimi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Patlıcanın yaprakları küçük, dar ve ince olur. Yaprak kısmı ve gövdesi yeşil renklidir. Mor renk meyve veren bir bitki olup, genellikle 5 çiçekle açmaktadır. Büyük yaprakları dikenli ve iri yapıda olan bu bitkinin, meyvesini korumak için daha sert yapıda olanları da vardır. Meyvelerinin maksimum uzunluğu 30 santimdir. Ağırlığı ise genellikle 100 ile 400 gr arasında değişkenlik göstermektedir. Yetişme döneminde sebzenin istediği hava koşulları oluşmazsa gereğinden fazla liflenme ya da odunlaşma meydana gelmektedir. Bu nedenden ötürü sebzenin büyümesi dikkatle takip edilmelidir. Bir bitkiden genellikle 30’a yakın meyve alınmaktadır.

Közde Patlıcan Salatası tarifimiz şöyle dursun, Közlenmiş Patlıcanlı Çoban Salata tarifimizi hazırlayalım dedik. Şimdiden ellerinize sağlık…


Közlenmiş Patlıcanlı Çoban Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 tane büyük bostan patlıcanı
  • 7 tane çeri domatesi
  • 1 tane salatalık
  • 1 tane küçük kuru soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • Yarım limon suyu

Közlenmiş Patlıcanlı Çoban Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

2 tane büyük bostan patlıcanını közlüyoruz ve kabuklarını ayıklıyoruz. Bir salata tabağına doğruyoruz. Üzerine 7 tane çeri domatesini ikiye bölerek koyuyoruz. 1 tane salatalığı küçük küpler halinde, 1 tane küçük soğanı da yemeklik doğruyoruz. 3 yemek kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı tuz, yarım limon suyu ekliyoruz. Hepsini karıştırarak harmanlıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2460 üye,
  • 1694 tarif,
  • 864 makale
Şimdi ücretsiz katıl