Limonlu Kek

Limonlu Kek Tarifi

Mis gibi limon kokusu evinizi sarsın, çay saatinde limonlu kek tarifiyle damaklar şenlensin...

4.8

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Limon hakkında kısa kısa bilgileri sizler için derledik. Buyursunlar;

*Limon suyu, yaklaşık %5 ile %6 oranında sitrik asit içerir. Yaklaşık olarak 2.2 pH ile de oldukça ekşi bir tada sahiptir.

*Limonun kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte, ilk olarak kuzeydoğu Hindistan, kuzey Burma veya Çin'de bir bölge olan Assam'da yetiştirildiği düşünülmektedir.

*Limon ağacı, Asya'ya özgü çiçekli bitki ailesi olan Rutaceae'de familyasından olup, küçük yaprak dökmeyen ağaç türlerindendir. Ağacın elipsoidal sarı meyveleri, hem mutfak hem de temizlik için kullanılabilir olup , meyve suyu başta olmak üzere, mutfak ve mutfak dışı amaçlar için kullanılmaktadır. 

*Avrupa'da ki ilk önemli limon ekimi, 15. yüzyılın ortalarında Cenova'da başlamıştır.

*İran Limon ağacı ile Milattan Sonra 700’lü yıllarda tanışmıştır.

*Limonlar, Antik Roma döneminde, Milattan Sonra  ikinci yüzyılda, Güney İtalya’dan Avrupa'ya girmiştir. İşte o dönemde geniş çapta yetiştirilmeye başlanmıştır.

*Limon, 10. yüzyıl Arap tarımında yapılan bir tarlada gözlenmiştir. O dönemde erken İslam bahçelerinde süs bitkisi olarak kullanılmıştır.

*Limon sözcüğünün kökeninin Orta Doğu olabileceği hususunda varsayımlarda bulunulmaktadır. Bu kelime Eski Fransızca "limon" dan, daha sonra da İtalyanca "limon" dan, Arapça "laymun" veya "limun" dan ve bir turunçgil meyvesi için genel bir terim olan Farsça "limun" dan alınmıştır.

*Limon, 1493'te Kristof Kolomb'un Limon tohumlarını yolculuklarında Hispaniola'ya getirdiği sırada Amerika'ya yayılmıştır.

*1747 yılında James Lind isimli bir doktor, denizciler üzerinde birtakım deneyler yapmaktadır. O tarihte henüz C Vitamini bilinmese de denizcilerin beslenmelerinde limon kullanılmış ve olumlu etkileri kaleme alınmıştır.

Bugün sizler için Limonlu Kek tarifimizi hazırladık ve biz bayıldık. Şayet sizde parmaklarınızı yediyseniz :) bir ara muhakkak Limonlu Sodalı Kek tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Limonlu Kek Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 yumurta
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt
 • 5 tane limon
 • Aldığı kadar un
 • 1 tane kabartma tozu
 • 1 tane vanilya

Limonlu Kek Tarifi Nasıl Yapılır?

3 yumurtayı ve 1.5 su bardağı toz şekeri mikserle çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı süt, 4 tane sıkılmış limon suyu ve 1 tane limon kabuğu rendesi ilave edip tekrar çırpıyoruz. Üzerine aldığı kadar un, 1 tane kabartma tozu ve 1 tane vanilya ekleyerek çırpıyoruz. Yağladığımız kek kalıbına hazırladığımız karışımı döküyoruz ve 170 derecelik fırında pişiriyoruz.  

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
21 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.8

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 3050 üye,
 • 1920 tarif,
 • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl