BÖREK TARİFLERİ

Lor Peynirli Su Böreği Tarifi

Klasik bir su böreği tarifine ne dersiniz? Yapılışı çok zahmetli olsa da yemelere doyamadığımız, en sevilen, en leziz börek. Tabiki her zaman lor peynirli su böreği!

  • 2 kişi bu tarifi tamamladı
Lor Peynirli Su Böreği

Lor Peynirli Su Böreği Malzemeleri

Lor Peynirli Su Böreği Yapılışı

Lor Peynirli Su Böreği Nasıl Yapılır?

Bir kaba 5 su bardağı un, yarım tatlı kaşığı tuz ekliyoruz. Unun ortasını elimizle havuz gibi açıyoruz. 4 tane yumurtayı katıp, kenarlardan başlayarak un ve yumurtayı birbirine yediriyoruz. Hamurun toparlanması için azar azar yarım su bardağı suyu ekliyoruz. Yavaş yavaş toparlanan hamuru, mutfak tezgahınızın üzerine alıyoruz. Avuç içimizle bastırarak sertleşip iyice özleşene kadar hamuru yoğurmaya devam ediyoruz. Hazırladığımız hamuru 10 eşit parçaya ayırıyoruz. Mutfak tezgahının üzerini unluyoruz. Hamur bezelerinin iki tanesini kullanacağımız fırın tepsisinin boyutundan biraz daha büyük olacak şekilde oklava yardımıyla incecik açıyoruz ve bir kenara ayırıyoruz. (Haşlamıyoruz) Kalan sekiz adet hamur bezesini, fırın tepsimizin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak açtığımız diğer iki adet hamur parçasına oranla biraz daha kalın olacak şekilde oklavayla açıyoruz. Açtığımız hamurları haşlamak için; derin bir tencereye 1.5 litre sıcak su, yarım tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ aktarın. Kaynayan suya açtığımız hamurları birer birer ilave ediyoruz. Sürekli kontrol edip bir kevgir yardımıyla parçalanmaması için yavaşça çevirerek yumuşayana kadar haşlıyoruz. Haşladığımız hamurları tek tek bir kaba koyduğumuz soğuk suyun içine atıyoruz ve tel bir süzgecin üzerine alarak sularının süzülmesini sağlıyoruz.
 

Fırın tepsisini tereyağı ile yağlıyoruz. Fırın tepsinizden daha büyük bir şekilde açtığımız fakat haşlamadığımız bir kenara ayırdığımız hamur parçalarının bir tanesini tepsinin tabanına yayıyoruz. Üzerini 1 çay bardağı sıvı yağ ile yağlıyoruz. Üzerine lor peyniri serpiştiriyoruz. Fırın tepsimizin boyutuyla doğru orantılı bir şekilde açtığımız 8 adet hamur parçasının aralarını yağlayıp lor peynir koyarak bu şekilde üst üste diziyoruz. En altta kalan hamur parçasının fazla kısımlarını içe doğru katlıyoruz. Fırın tepsimizin boyutundan daha büyük bir şekilde açtığımız bir diğer haşlanmamış kenara ayırdığımız hamur parçasını tepsinin en üst kısmına yerleştiriyoruz. Dışarıda kalan kısımlarını elimizle tepsinin tabanına doğru ittiriyoruz. Üzerini kalan sıvı yağ ile yağlıyoruz. Su böreğini, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Oda ısısında içini çekmesi için 10-15 dakika kadar beklettiğimiz lor peynirli su böreği dilimledikten sonra servis ediyoruz.