DENİZ MAHSÜLLERİ

Mısır Unlu İstavrit Tarifi

Mısır unuyla sadece hamsi mi kızartılıyor sanıyorsunuz? Bir de istavrit tava deneyin...

  • 3 kişilik
  • ios-clock-outline 40 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Mısır Unlu İstavrit

Tarife Başlamadan Önce

Dünya sularında yaklaşık 15 türü bulunan istavrit, iri ve hızlı bir balıktır. Özellikle kış aylarında avlanan balıkların büyük çoğunluğu istavrit balığı olmaktadır. Sürü halinde dolaşmaları sebebiyle kolay ve bol yakalanırlar. Fırından, buğulamasına ve kızartmasına kadar farklı farklı tüketilebilen istavrit balığı sadece ülkemiz mutfaklarında değil dünya mutfaklarında da aynı lezzetlerle yerini alır.

Özellikle kadınlar için önerilen istavrit balığı, hormonal dengeyi düzenlemektedir. Sinirsel pek çok hastalığa iyi gelir. Damarlara esneklik kazandırarak kan akışı için oldukça faydalıdır. A, B2, B6, C, B12 vitaminlerine sahip olan istavrit balığı aynı zamanda selenyum sayesinde kanserle mücadele etmektedir. Av mevsiminde haftada iki kez tüketilmesi önerilir. Bağışıklık sistemini destekler ve vücuda kuvvet sağlar.

Balık aklı korur vücuda sıhhat verir diye boşa dememiş büyüklerimiz. Bugün sizler için Mısır Unlu İstavrit tarifimizi hazırladık. Bu enfes lezzeti yerken aman parmaklarınıza dikkat edin de yemeyin :) Evde mısır unu yoksa veya mısır unu ile yapmak istemezseniz sizi İstavrit Tava tarifimize bekleriz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Mısır Unlu İstavrit Malzemeleri

Mısır Unlu İstavrit Yapılışı

Mısır Unlu İstavrit Nasıl Yapılır?

Yarım kilo istavriti ayıklayıp yıkıyoruz ve süzüyoruz. Üzerlerine biraz tuz serpiyoruz. Bir tabağa 2 yemek kaşığı mısır unu ve 1 yemek kaşığı un koyup karıştırıyoruz. Balıkları tek tek bu karışıma batırıyoruz. Bir tavaya çok az yağ damlatıyoruz ve balıkları sıkı şekilde yan yana tavanın kenar kısımlarına diziyoruz. Kızarınca bir kapak yardımıyla ters çeviriyoruz. Çok az sıvı yağ ilave ediyoruz ve tekrar kızarınca roka ile servis yapıyoruz.