KAHVALTILIK TARİFLER

Muhlama Tarifi

Rize'nin meşhur yemeklerinden Muhlama tarifini, biz bizzat yerinde yaptık; Hemşin'de... Uzadıkça uzayan peyniri, mis gibi tereyağıyla yemeye doyamayacağınız bir lezzet!

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 20 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Muhlama
yourm yap
5.0

Muhlama Malzemeleri

Püf noktası

Muhlama Rize’ye, Kuymak Trabzon’a aittir. Genellikle bu iki tarif birbirine karıştırılır aslında tarifleri farklıdır ve Mıhlama olarak bilinen tarifin gerçek adı Muhlama’dır ve Rize’ye ait olduğu için Trabzon peyniri kullanılmaz.

Pişirme önerisi

Kolot peyniri Karadeniz’e özgü olduğundan dilerseniz kaşar peyniri de koyabilir ya da sadece tel peynir ile yapabilirsiniz.
Mısır unu içerisine beyaz un da kattığınızda çok daha lezzetli oluyor ancak siz dilerseniz sadece mısır unuyla da yapabilirsiniz.
Peynirler tuzsuz ise 1 tutam tuz atabilirsiniz. Ancak Kolot ve tel peynir kullanıldığı zaman tuz atmamıza gerek kalmıyor.

Muhlama Yapılışı

Muhlama Nasıl Yapılır?

Bakır sahanın altını tamamen kapatacak şekilde kolot peynirini küp küp doğruyoruz. Ayrıca üzerine 1 dolu avuç tel peynirini de koyuyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı mısır unu, 2 yemek kaşığı beyaz un ve 1 su bardağı ılık su ekleyip peynirler eriyene kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Ara ara çok aşırı olmayacak şekilde karıştırıyoruz. (Muhlamanın bulamaç gibi olmaması için çok fazla karıştırmamak gerekiyor.) Pişince altını kısıp ayrı bir bakır sahan içerisinde 3 yemek kaşığı erittiğimiz (koyulaşana kadar eritiyoruz ve 2-3 dakika tortular dibine çökene kadar tereyağını bekletiyoruz ve dökerken dibindeki tortuları dökmüyoruz) Rize tereyağını peynirlerin üzerine döküyoruz ve 1-2 dakika kaşıkla aralayarak pişiriyoruz. Mısır ekmeği ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun...