Naneli Bezelye Çorbası

Naneli Bezelye Çorbası Tarifi

Bezelye çorbası kremayla çok leziz oluyor elbette ama naneli bezelye çorbasının tadı da bir başka... Nane sevenler için dayanılmaz bir lezzet...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Bezelye, içeriğinde bulunan A, C, K ve B9 vitaminlerinin yanı sıra potasyum, fosfor, magnezyum kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, çinko, bakır ve manganez gibi vücut için son derece önemli mineralleri de bulundurmaktadır. Baklagiller familyasından gelen bezelye, yuvarlak taneli, tırmanıcı bir bitkidir. 

Bezelye Hakkında İlginç Bilgiler:

*Fosil kanıtları insanların Bronz Çağı'nda bile bezelye yediğine işaret etmektedir.
*Columella Milattan sonra 1. yüzyılda, “De re rustica” da bezelyelerinden bahseder. Roma lejyonerleri hala, Numidia ve Judea'nın kumlu topraklarından yaban bezelyeleri toplarlar.
*1920 senesinde Clarence Birdsey ilk bezelyeyi dondurmuştur.
*1969 senesinde ilk renkli televizyon reklamı, Birds Eye dondurulmuş bezelyeleri için yapıldı.
*1989 senesinde bir bahçe saksısında iri bezelyeler hakkında televizyon programı yapıldı. programın adı “Poddington Peas” idi.
*Bezelye, Milattan Önce 5000 yılında Gürcistan'da, Milattan Önce 2000 yılında Afganistan, Pakistan ve Harappa'da, ve yine Milattan Önce 2250 yılında ise kuzeybatı Hindistan'da mevcutmuş.
*Bezelye aslında bir sebze değil, tropikal bir meyvedir.
*Bezelyeye ait en eski arkeolojik buluntular, Yunanistan, Suriye, Türkiye ve Ürdün'ün son neolitik döneminden kalmadır.
*Modern genetiğin babası Gregor Mendel, 19. yüzyılda farklı renk, büyüklük ve tohum cinsinden bezelyeleri çapraz yetiştirme yoluyla temel genetik yasalarını keşfetmiştir.
*Bezelye hasattan sonra lezzetliliğini hızla kaybeder. Kabuğundan çıktıktan sonra hızla tüketilmelidir.
*Bezelye genel olarak küçük daire şeklinde olup, sarı ve yeşil renktedir. Bakla meyvesi Pisum sativumun tohum podundan oluşmaktadır.
*Son 1000 yıldır Fransız ve Asya mutfağının vazgeçilmez parçasıdır. 
*Birleşik Krallık'ta bir yılda toplam 35.000 hektar bezelye yetiştirilmektedir.

Enfes Naneli Bezelye Çorbası tarifimizi denemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Ama naneden uzak duranlar sizi de unutmadık, Bezelye Çorbası tarifimiz bir tık uzağınızda. Şimdiden ellerinize sağlık...


Naneli Bezelye Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 su bardağı bezelye
 • 1 tane soğan
 • 1 tane patates
 • 5 su bardağı su
 • Yarım avuç taze nane
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı beyaz peynir
 • 1 yemek kaşığı süt

Naneli Bezelye Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencereye 1 su bardağı bezelye koyuyoruz. 1 tane soğanı ve 1 tane patatesi dörde bölüp içine atıyoruz. 4 su bardağı su koyup malzemeler pişince içerisine yarım avuç nane doğruyoruz ve blendırdan geçiriyoruz.

Bir sos tavasında 2 yemek kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı un kavuruyoruz. Üzerine 1 su bardağı su koyup el çırpıcısıyla iyice karıştırıyoruz. Bu malzemeyi çorbanın içerisine ilave ediyoruz ve el çırpıcısıyla karıştırarak bir taşım kaynatıyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber atıp karıştırıyoruz ve ocaktan alıyoruz.

1 tatlı kaşığı beyaz peyniri 1 yemek kaşığı süt ile eziyoruz. Servis yaparken çorbanın üzerine koyuyoruz. Nane yaprağıyla süslüyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir