Narlı Cevizli Kısır

Narlı Cevizli Kısır Tarifi

Nar ekşili kısır tarifini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bu tarifimizde ise kısırı, içerisindeki nar taneleri ve ceviz ile farklı bir hale dönüştürdük. Deneyiniz!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Hititler Anadolu’nun en eski uygarlıklarındandır, tarım tanrısı buğday ve narla birlikte betimlenmiştir. Hitit dilinde “nurmu” ya da “nurma” sözcükleri nar anlamına gelir. Yeni Hitit Tanrıları kadınlığın ve güzelliğin sembolü olarak genellikle ellerinde ayna tutmuşlarsa da, diğer Tanrıların ellerinde nar görülmektedir. 

Antik Mısır’da ölüler, ikinci yaşam hayaliyle nar ile birlikte gömülmüşler. Mısır firavunu Tutankhamun’un mezarında ele geçen gümüş nar biçimli kap, Mısır’da gümüşün nadir kullanılması nedeniyle ilginç bir örnek olarak tarih sayfalarında yerini almıştır.

Yunan mitolojisinde efsaneye göre, yeraltı Tanrısı Hades, bereket Tanrısı Demeter’in kızı Persephone’u kaçırır. Hades görür görmez aşık olduğu güzeller güzeli Persephone’u kaçırdıktan sonra bir daha yeryüzüne çıkmaması için o’na bir nar ikram eder. Persephone ne kadar nar tanesi yerse o kadar süre yer altında kalması gerekiyor. Persephone ikram edilen nar tanelerinden 4 adet yiyor ve böylece 4 ay boyunca yer altında geçirmek zorunda kalıyor. Persephone 4 ay yer altında kaldığı için kızına çok düşkün olan Demeter yılın dört ayında bereket dağıtmayı bırakıyor. İşte bu dört ay kış aylarına denk gelmekte. Bir inanışa göre de şayet Persephone 12 nar tanesi yeseydi bugün belki de toprağın bereketi olmayacağı için bizlerde olmayacaktık şeklinde.

Kutsal kitap Tevrat’ta yer alan 613 emre karşılık narda da 613 tohum bulunması. Ancak günümüzde narlarda yapılan genetik çalışmalar sebebiyle her zaman 613 tohum bulunamıyor. Yahudi inancında da büyük bir öneme sahip nar meyvesi. 

Hıristiyanlık’ta da kutsal kabul edilen nar, kilise resimlerinde ellerinde çatlamış bir nar tutan Meryem Ana ve İsa Peygamber tasviri, yaşamda çekilen acıyı ve yeniden doğuşu sembolize ediyor.

Müslümanlık’taysa Cennet meyvelerinden biri kabul edilen nar yine bereketi ve verimliliği simgeliyor.  Ayrıca nar yiyen insanların kin, nefret ve düşmanlık gibi kötülüklerden uzak kalacağına inanılıyor.

Kısır tarifimizi nasıl daha da nefis yapabiliriz dedik ve aklınızı başınızdan alacak bir tarifle geldik. Narlı Cevizli Kısır tarifimizle 5 çaylarının konuşulanı siz olacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık...


Narlı Cevizli Kısır Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 su bardağı köftelik bulgur
 • 1 dolu yemek kaşığı domates salçası
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 tane limon suyu
 • 1 tane kuru soğan
 • 6-7 yaprak marul
 • 1 avuç maydanoz
 • Yarım su bardağı nar
 • Yarım çay bardağı dövülmüş ceviz
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı kuru nane

Narlı Cevizli Kısır Tarifi Nasıl Yapılır?

Kapaklı bir cam kaba 2 su bardağı köftelik bulgur koyuyoruz. Üzerine çıkana kadar sıcak su ilave ediyoruz ve kapağını kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz. Suyunu çektikten sonra üzerine 1 dolu yemek kaşığı domates salçası, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 tane limon suyu ekleyerek iyice karıştırıp harmanlıyoruz. Son olarak üzerine 1 tane yemeklik doğranmış kuru soğan, 6-7 yaprak doğranmış marul, 1 avuç doğranmış maydanoz ekliyoruz. Üzerine yarım su bardağı ayıklanmış nar ve yarım çay bardağı dövülmüş ceviz ilave ediyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı pul biber ve 1 çay kaşığı kuru naneyi de ilave ederek karıştırıyoruz ve harmanlayıp servis yapıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 2670 üye,
 • 1770 tarif,
 • 903 makale
Şimdi ücretsiz katıl