Tahinli Nohut Salatası

Tahinli Nohut Salatası Tarifi

Tahin seviyorsanız aradığınız tarif nohut salatası olmalı... Bu tarife bayılacaksınız!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
20 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Meyveleri bol nişastalı-azotlu maddelerce zengin, taneleri bitkisel protein, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller deposu Nohut. Diğer isimleri ise, Cicer arietinum, Chickpea, Pois chiche… Anavatanı yurdumuzun Güney Doğu bölgesi olarak bilinir. Bazı tarihi kaynaklara göre yurdumuzun bu bölgesinde 7000-7500 yıl önce nohut yetiştiriliyordu. Derin bir kazık köke sahiptir. Kendi çiçek tozları ile döllenir. Meyveleri şişkin olup, oval biçimlidir. Uç tarafa doğru sivri ve ucunda tüyleri vardır. Meyvenin içerisinde 1-3 adet tohum bulunmaktadır. Çiçek sapları çiçekleri taşır, beyaz, pembe veya mavi renkte olabilirler. Çakıldak, kapçık adını alan torbalarda tohumlar meydana gelirler. Tohum renkleri ise degişiklik gösterir. Beyaz, krem, sarımsı ya da kahverengi renklerinde görülebilirler.

Nohut, tanelerinin iriliği, şekli ve rengine göre 2 ana grup altında toplanır. Bunlar, “Desi” tipi ve “Kabuli” tipi nohutlardır. Desi, Hintçe yerel anlamına gelmektedir. Bu nohut türü genellikle kısa boylu olup, saplarında ve çiçeklerinde genellikle antosiyanin oluşur. Çiçeklerinin rengi zaman zaman beyaz, pembe, mor veya mavi olabilir. Taneleri küçüktür ve onlarda çiçekleri gibi renk çeşitliliği göstermektedir. Taneler sarı, kahverengi, siyah veya yeşilimsi renkte olabilir. Dünya üretiminin neredeyse % 80’i bu tip nohutlardır. Yarı kurak tropik iklimlere uyum sağlamış Hindistan, Etiyopya, Avustralya, Afganistan ve İran gibi ülkelerde çok sık olarak üretimi yapılmaktadır. Kabuli tipi yani İspanyol tipi nohutlar ise daha uzun boylu olur yaklaşık 1 metre civarı. Çiçeklerinin rengi beyazdır. Antosiyanin oluşmaz. Taneleri çok iri, tane renkleri ise beyaz veya açık-krem rengi olur. Ilıman iklimlere uyum sağlamışlardır, soğuğa dayanıklı değillerdir.

Nohut Salatası tarifimizi bu kez tahinli olarak hazırladık ve bayıldık. Sizin de acilen denemeniz lazım… Çünkü, Tahinli Nohut Salatası tarifimiz ezberleri altüst ediyor. Şimdiden ellerinize sağlık...


Tahinli Nohut Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 1,5 su bardağı haşlanmış nohut
  • 1 tane büyük boy domates
  • 1 adet orta boy kırmız biber
  • Yarım limon suyu
  • 2 yemek kaşığı tahin
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tuz

Tahinli Nohut Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Sos için: Yarım limon suyu, 2 yemek kaşığı tahin, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuzu küçük bir kasede karıştırıyoruz.

Uç kısmını alıp ortadan ikiye kestiğimiz domatesi küçük küpler halinde dilimliyoruz. Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığımız kırmızı biberi domateslerle uyumlu olacak şekilde doğruyoruz. Doğradığımız tüm malzemeyi derin bir kaseye alıp üzerine sosunu dökerek karıştırıyoruz ve servis yapıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
12 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl